Nazende YÜCEL

Nazende YÜCEL

nazendeyucel@gmail.com

Dile Kolay Elli Yıl

Sergi salonun kapısından girdiğiniz andan itibaren insan kendini farklı bir atmosferde hissediyor.
 
Aman yarabbi!.. 
 
Bunlar nasıl eserler. Birbirinden güzel,  insanı içine çeken farklı farklı hisler yaratan şaheserler,  kimin eseri? Bu nasıl bir  yetenek. Yetenek yetmez bu eserleri yapmaya sabır gerek, aşk gerek, bilgi gerek, sevgi gerek. Olağanüstü demek az bile.
 
Yakup Cem...
 
Tanımaktan onur duyduğum, sanatına hayran olduğum, eserlerinden feyz aldığım büyük usta ressam.
 
1949 yılında İran'ın Tebriz kentinde doğmuş, Yakup Cem. Sanatta 50. yılını Ankara’da açtığı özel bir sergiyle kutladı. Sergide yer alan eserlerin bir kısmı müzelerden getirilmiş.
 
Bilkent Sanat Sokağı’ndaki özel salonda özel Yakup Cem sergisini gezmeyen kalmamıştır dileğim. Ankara'da,  Ankaralılar İçin büyük şanstı, sanat adına Yakup Cem.
 
Yakup Cem'in  resme olan ilgisi İran'da çocukluk yıllarında  başlamış. İlk resim eğitimi minyatür alanında ünlü bir hoca olan Hacı İslami yanında almış.  Bununla yetinmemiş hat ve  tezhip sanatinda da yeterlilik almış. Bu bilgiler ışığında üstün  resim yeteneği ile tezhip, hat ve minyatürü harmanlayarak, bakmaya duyulmayan oryantel resimler yapmış.
 
İran’dan çıkıp İstanbul’a yerleşen ve İstanbul'a aşık olan Yakup Cem, İstanbul’da kendi tarzını oluşturmuş. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Yüzlerce ressamı yetiştiren  Cem, natürmortlarında Anadolu tarihinde yer alan özellikle Osmanlı döneminde kullanılan malzemelerden oluşan  kompozisyonları ile Avrupaya özgü izler taşıyan resimlere adeta kafa tutmuş.
 
Resimlerinde herşey bildik, tanıdık. Öyle bir işlemiş ki objeleri, sanki hayatımızda ilk kez görüyoruz. Bakmışız ama görmemişiz. Muhteşem detaylar, tablo karşısında  bizi olduğumuz yere çiviliyor, ayrılamıyoruz.
 
Kompozisyonlarında Osmanlı döneminde kullanılan malzemeler ile özbe öz Anadolu motifleri yer almış. Hemen sahiplik duygumuz harekete geçiyor. Hiç resmi sevmeyen insan bile onun eserleri karşısında hayrete düşer ve resme olan bakışı değişir. 
 
Özenle seçilen objeler,  İçinde hat barındıran kitaplar, fermanlar, kalemler, saatler,  taşlar, kumaşlar, en zarif haliyle danteller, elbiseler, kılıçlar, kalkanlar, miğferler, zırhlar ve dahası,  bir çalışma masası üzerinde yerini almış.
 
Dahası,  tablolarında altın, elmas, zümrüt, yakut ve inci gibi değerli taşları  ustalıkla resme dahil etmiş.
 
Osmanlı devletinin kuruluşunun 700'üncü kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nden şükran plaketi ile ödüllendirilen Yakup Cem, hem Türkiye hem de dünya için önemli bir sanatçı. Sergileri, New York’ta, Los Angeles’ta, Paris’te, İstanbul’da, Ankara’da sanatseverlerce dört gözle bekleniyor.
 
Sağlıklı uzun ömürler dilediğim usta ressamı, yaşarken tanımayan kalmasın istedim. Ben derim ki, Yakup Cem hakkında daha fazla bilgi alın.
 
Sanatla kalın sevgiyle kalın.
 
PAYLAŞ
×