Mehmet AKGÜN

Mehmet AKGÜN

mehmetakgun@kayseridijitalhaber.com

Yarınki Türkiye'nin Kurucuları

Bir zamanlar aileler çocuklarını, onların eğitimi için devlet okullarına, özel kurumlara, dershane ya da etüt merkezlerine gönderirdi. Son yıllarda belediyelerin kar amacı gütmeyen eğitim kurumları bunlara alternatif olarak eklendi. Şehrimizde ise, kar amacı gütmeyen bu eğitim kurumlarının başında, verdiği eğitimler ve buna karşılık elde ettiği başarılarla gençlerimizin ve ailelerinin gönüllerini fetheden Genç Kaymek ve ekibi gelmektedir.
 
Bana göre Genç Kaymek; başarılı, tecrübeli, en önemlisi de dertli yönetici ve öğretmen kadrosuyla -iyi bir okulun özel bir görünüşünden de öte- gençlerimize hem ilmi hem de manevi anlamda beklenenin fazlasını vermektedir. Farkındalık olarak ise şehrimizde yaşayan gençlerimizin koşulları her ne olursa olsun, tüm gençler için fırsat eşitliği sağlamaktadır. Bilmemiz gerekir ki, bize göre eşitlik gibi hakkaniyet de toplumumuzun temel ilkelerinden biridir. Eşitlik bütün gençlerin aynı haklara ve statüye sahip olmalarıyla ilgiliyken hakkaniyetse, bazı gençlerimizin bu haklardan yararlanabilmek için başkalarından daha fazla desteğe veya kaynağa ihtiyaç duyduğunu kabul etmekle ilgilidir. 
 
Şehrimizde yaşayan gençlerimizin belediyelere ait eğitim kurumlarından beklentisi, kendilerini mutlu ve üretken bir yaşama sahip olmaları için tüm gençleri eşit seviyeye getirip, kendilerine en iyi desteği kültürel ve sosyal anlamda vermeleridir. Bu ise kaliteli bir eğitimle elde edilir. 
 
Peki, gençlerimize göre kaliteli bir eğitimin merkezin de ne vardır?
Genç dostlarımıza göre kaliteli bir eğitimin merkezinde, öğrencilerini anlayacak, kendini yetiştirmiş dertli öğretmenler ve bu öğretmenlerin verdiği eğitim vardır. Buna bağlı olarak kurumunuzda, gençlerin hayalindeki dertli ve kaliteli bir öğretmen yoksa inşa ettiğiniz lüks binalar, sahip olduğunuz müfredat politikası, eğitim için kullandığınız en son teknoloji, eğitim araç ve argümanları boşunadır. 
 
Şimdi bu yazıyı neden sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduğumdan biraz bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçen ay gençlerimiz üniversite tercihi yaptı. Ve bu tercih sürecinde Genç Kaymek Müdürü Sevgili Fuat Ayan ve ekibinin gönüllülük esasına bağlı olarak kurumlar arası iş birliği ve rehberlik hizmetine şahit oldum.
 
Mükemmelliği yakalamış bir ekiple ortak çalışma şansını yakalayıp, bu çalışma sonunda büyük bir keyif alan ben, bu süreç içerisinde de bir öğretmeni harika yapan şeyin ne olduğunu daha iyi anlayıp gözlemlemiş oldum. Evet, öğretmenlik zor bir meslektir. İyi bir öğretmen olup, öğrencilerin başarılı olması içinse bilgi, beceri ve tutku gerekir. Başarı ise bir bütündür sadece öğretmen ve öğrenci için değil, eğitim hizmetine olanak sağlayan kurumları içinde önemlidir ve bilmeniz gerekir ki, harika öğretmenler başarılı eğitim kurumlarının kalbidir.
Fuat Hocam ve ekibinin gönüllülük esasına dayanarak bu şehrin gençlerine yaptıkları gizli ( Aldıkları eğitimin verdiği edepten ötürü gizlilik )  fedakârlıklara şahit biri olarak yazımı merhum Nurettin Topçu’nun kelimeleriyle sonlandırmak istiyorum:
 
“Yarınki Türkiye'nin kurucuları, yaşama zevkini bırakıp yaşatma aşkına gönül verecek, sabırlı ve azimli, lakin gösterişsiz ve nümayişiz çalışan, ruh cephesinin maden işçileri olacaklardır. Bu ruh amelesinin ilk ve esaslı işi, insan yetiştirmektir. Hünerleri hep fedakârlık olan bu hizmet ehli gençler, hizmetlerinin mükâfatını da hizmet ettikleri insanlardan beklemeyecekler, sonsuzluğa sundukları eserin sesinin akislerini yine sonsuzluktan dinleyeceklerdir…”
PAYLAŞ
×