Reklamı Kapat
İhsan YALÇINKAYA

İhsan YALÇINKAYA

NEVRUZ

Bugün 21 Mart, Nevruz Bayramı. Nevruz; yeni bir gün, yeni bir başlangıçtır. Baharın müjdecisi olan ve atalarımızdan yadigâr bu bayram; binlerce yıldır, zengin kültürümüzün bir parçası olarak topraklarımızda kutlanmaktadır.

Göktürklerden beri Ergenekon’dan çıkışımızın mirasını baharın gelişi olarak kutladığımız Nevruz; umudun, bolluk ve bereketin habercisi bir şenlik günüdür. Morla beyazın halayıdır. Yeşilin kola takılıp dünyaya sunumudur. Çocukluğumuzun sevinci, kırlara açılıp karın terk ettiği dağ yamaçlarında koşuşumuzdur. Nevruz, Altay Dağları’ndan Aral’a kadar akan kaynak suların vadilerini süsleyen kır çiçekleridir. Nevruz, Türk Dünyasının telde ,dilde, gönülde aşkla birleştiği  ortak lisanıdır. “Dede Korkut Destanları” nda hünerdir; sözdür. Genç kızların çeyizi, delikanlıların yavuklusudur. Nevruz, toydur; düğündür. Mutluluğun paylaşıldığı meydanlarda coşku; at sırtında ciritlerin atıldığı eğlencedir. Anadolu’da renk cümbüşü, türkülerde nağme, horonlarda figürdür.Nevruz, toprağımızdır; suyumuzdur; töremizdir.

Bu geleneğimizi sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşma duyguları içerisinde sonsuza kadar yaşatabilmek hepimizin ortak arzusu olsun. Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlara kadar uzanan coğrafyada yanan nevruz ateşinin alevleri herkesi ısıtsın, bütün kötülükleri yok etsin; dumanları ise tüm insanlığı sarıp barış ve esenlik vesilesi olarak dünyaya yayılsın.

Nevruz Bayramımız kutlu olsun.

 

     İhsan YALÇINKAYA

                                                                                                                     Eğitimci/Yazar

PAYLAŞ
×