Dyt. Merve Sıdıka OKUR

Dyt. Merve Sıdıka OKUR

merveokur@kayseridijitalhaber.com

Yılın Popüler Diyeti Intermittent Fasting

    Son zamanlarda en çok duyduğunuz, her geçen gün popülerliğini arttırarak zirveye ulaşan aralıklı oruç diyetinden yani intermittentfasting’denbahsedelim sizlerle.
INTERMİTTENT FASTİNG NEDİR?
    Interminttentfasting (IF) diyet olarak adlandırılsa da yemek yemenin farklı bir şekilde değerlendirilmesi ve uygulanması sonucu oluşmuş davranış değişikliğidir. Farklı yöntemlerini olan IF aralıklı oruç diyeti olarak geçmektedir. Aralıklı oruçta ne yediğiniz değil ne zaman yediğiniz önemlidir. İnsanların ilgisini çekmesindeki en önemli nokta ise burasıdır bence yani yediklerinizi kısıtlamadan, aç kalma sürenizi arttırarak kilo kaybettirmeyi vaad eder. IF diyeti yapmak için farklı yollar bulunmaktadır.
16/8 Yöntem:Her gün 16 saat aç kalınabilir.
5: 2 Diyet: Haftanın 5 günü normal beslenilirken 2 gün aç kalınabilir.
Ye-Dur-Yeme: Haftada bir veya iki gün 24 saat aç kalınabilir.
IF diyeti mekanizmasına baktığımızda yağ yakımı kolaylaştırması en dikkat çeken noktadır. Tokluk süresi yemekten sonra 3-5 saatlik bir süreci kapsar. Bu süreçte insülin hormonu aktiftir ve yağ metabolizmasında rol alır. Açlık süresinin uzamasıyla birlikte kandaki insülin miktarının azalması sonucunda enerji sağlamak adına yağ yakım süreci tetiklenir. Bu sebeple IF, bireyler tarafından aç kalarak yağ yakma diyeti olarak da anılmaktadır.
 
IF DİYETİNİN OLASI YARARLARI:
Uzun süreli açlık serbest radikallerin birikmesine engel olarak yaşlanmayı geciktirir ve yaşam süresini uzatır.
Açlık hormonunun artması büyüme hormonu artışını tetikler. Büyüme hormonu yağ yakımında görev alır ve kas gelişimini destekler. 
Kardiyovaskuler hastalık, kanser, bunama riskini azaltır.
Açlık sürecinde azalan insülin salınımı sayesinde yağ yakımını hızlandırır.
Kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşer.
 
IF DİYETİNİN OLASI YAN ETKİLERİ:
Yorgunluk ve halsizlik gözlenebilir.
Uzun süreli aç kalmak kişide stres ve gerginliği arttırabilir,
Şeker hastalığınız varsa kan şekeri regülasyonu ile ilgili sorunlar gözlenebilir
Sürekli ilaç kullanımlarında komplikasyonlara yol açabilir
Yeme bozuklukları veya obezite öyküsü olan biri iseniz çok dikkat etmelisiniz.
 
IF DİYETİNDE SAKINCALI GRUPLAR:
Hamileler ve emzikli anneler
İnsülin hassasiyeti olan bireyler, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları
18 yaş altı bireyler
Yeme bozukluğu öyküsü olan ve çok zayıf kişiler
Düşük tansiyon hastaları
İlaç tedavisi uygulayan hastalar 
 
IF DİYETİ UYGULANMALI MIDIR?
    IF diyeti uygulanmalı mıdır sorusuna geldiğimizde ise ben bu konuda oldukça çekimserin. Beslenmenin veya diyetin kişiden kişiye göre şekillendiğini olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurduğunu göz önüne alırsak eğer herkesin uygulayabileceği bir diyet değildir. Uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği bir yana en önemli noktası ise henüz bu beslenme tarzıyla ilgili hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesine rağmen insanlar üzerinde çok fazla çalışma yapılmamış olmasıdır. Bir diğer nokta da ise kilo kaybı sağlarken uzun süreli açlıkların insanlar üzerindeki sosyal ve psikolojik etkilerini göz ardı etmemek gerekmektedir.
 
    IF diyetinin uygulanabilirliğinin kolay olduğu söylenmekte,kilo kaybına neden olduğu, metabolik sağlığı geliştirdiği ve hatta ömrünü uzattığı iddia edilmektedir ancak intermittentfasting etkileri halen araştırılmaktadır.
 
PAYLAŞ
×