Dyt. Merve Sıdıka OKUR

Dyt. Merve Sıdıka OKUR

merveokur@kayseridijitalhaber.com

Sağlıklı Smoothieler

      Son zamanların vazgeçilmez trendlerinden olan Smoothie meyve ve sebzelerle yapılan; destekleyicilerle zenginleştirilen; yağlı tohum, yulaf ezmesi gibi birçok besin grubunu içererek beslenmemize renk katan bir içecektir. Smoothie dediğimiz içecek, ilk olarak 1930’larda Amerika’da blender’ın icadıyla ortaya çıkmış ve Brezilya, Arjantin gibi tropikal bölgelerde tüketilmeye başlanarak, kısa sürede dünyaya yayılmıştır.1950 ve 60’larda sağlıklı beslenmeye ilgi artmış ve farklı formüller denenmeye başlanmış. 1970’lerde ise smoothie ismini almıştır.

      Smoothielerin bu kadar çok tercih edilmesi ise gökkuşağını andıran renkleri, hazırlamasının oldukça pratik oluşu, çeşitliliğinin fazla oluşu ve doğru şekilde hazırlanmış bir smoothienin öğün yerine geçebilmesinden kaynaklanmaktadır. Smoothielerikişiden kişiye değişiklik içeriğiyle her geçen gün çeşitlenmektedir. Bu koyu kıvamlı içeceğin yararlarına baktığımızda günlük meyve ve sebze ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir, içerdiği vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini destekleyebilir, antioksidan içeriğiyle vücudundetoks sistemine yardımcı olabilir, kolay sindirimi sayesinde midenizi rahatlatır aynı zamanda koyu kıvamlarıyla doygunluk hissine çok daha rahat bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur, vücudun sıvı-elektrolit dengesini destekler, yüksek lif içeriğiyle tokluk süresini arttırır ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur,kilo kontrolünü destekler, tatlı isteğinizi sağlıklı bir alternatife dönüştürmek için iyi bir alternatiftir.Smoothielerin vücuda sağladığı yararlar içeriklerine göre çeşitlendiği için bağışıklık güçlendirici smoothie, gençleştirici smoothie, zayıflamaya yardımcı smoothie gibi çeşitli isimler almaktadır. Bununlar birlikte içeriği çok çeşitli, kalorili ve büyük porsiyonlar şeklinde tüketildiğinde hem kilo alımını neden olur hem de çeşitliliği artırmak için eklenen besinlerin birbirleriyle etkileşimine neden olabilir.

      En çok sorulan sorulardan biri ise smoothielerin ne zaman tüketilebileceğidir. Smoothieler doğru porsiyonlarla, içmeyi istediğiniz her zaman tüketilebilir aslında. Dolayısıyla asıl soru en doğru zamanın hangisi olduğu değil, günün belirli saatlerinde hangi besinlerin daha doğru olduğudur. Kahvaltıda tüketeceğiniz smoothie, dengeli içeriğiyle enerjinizi yerinde tutmaya yardımcı olmalıdır. Protein ve sağlıklı yağları eklemek, enerjinizin daha eşit ve uzun vadeli dağılımını sağlayacaktır. Günün ilk saatlerinde yulaf ezmesi, protein, yağlı tohumlar ve kırmızı meyvelerle zenginleştirilmiş meyveli birsmoothie tercih edebilirsiniz. Öğle veya akşam yemekleri için ise protein değeri yüksek smoothieler iyi birer alternatif olacaktır. Ara öğünlerinizde tercih etmek isterseniz eğer daha küçük porsiyonlarda içeriği daha hafif olan smoothieler idealdir. Büyük porsiyonlar şeklinde tüketilen smoothieler veya fazla kalorili, yüksek karbonhidratlı, düşün lifli smoothieler yarardan çok zarar sağlayacaktır. Bu yüzden tüketeceğiniz smoothielerin de besin değeri ve porsiyon kontrolü çok önemlidir.

      Kendi sağlıklı ve dengeli smoothienizi yaratmak için ne mi yapmalısınız? Öncelikle kendinize süt, yoğurt, kefir gibi bir baz seçmeniz gerekiyor. Daha sonra tokluk sürenizi arttırması için yulaf, buğday, chia gibi kaliteli karbonhidratlar desteklemelisiniz.  Sonrasında tabiki damak zevkinize ve mevsimine göre meyve ve/veya sebzelerle zenginleştirmelisiniz. Badem, ceviz, avakado gibi sağlıklı yağları da unutmadan eklerseniz dengeli ve renkli içeceğiniz hazırlanmış olur. Tatlı isteğiniz için ise tarçın, vanilya, kakao ve baharatlarla çeşitlendirebilirsiniz. Güzel bir tarif ise: 1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı yulaf veya chia, yarım elma, yarım nar, 7-8 adet badem ve isterseniz 1 tatlı kaşığı kakao

      Smoothie temelde sağlıklıbir içecekmiş gibi görünse de, hiçbir besin veya besin ögesi günlük ihtiyaçlarımızı tamamen karşılamamıza yardımcı olamaz.Smoothie gibi içecekler günlük beslenmeyi destekleyici nitelikte kullanılabilirler, ama bütün gün yalnızca bunlarla beslenmek doğru değildir. Sağlıklı ve dengeli hazırladığınız smoothielerle porsiyon kontrolüne dikkat ederek, içeriğine göre gün içerisinde 1 ana öğününüzde veya ara öğününüzde yer vererek kilo kontrolünüze ve sağlığınıza destek olabilirsiniz.

PAYLAŞ
×