Reklamı Kapat
Ali TAŞTAN

Ali TAŞTAN

alitastan@kayseridijitalhaber.com

Ak Parti'de Yeniden Belediye Başkan Adayı Olma Kriterleri

31 Mart 2024''te yapılacak yerel seçimlere yaklaşık 8 ay gibi bir süre kaldı. Yerel seçim kulisleri yavaş yavaş konuşulmaya başlandı. Seçimler konusunda oldukça tecrübeye sahip Ak Parti Teşkilatı çalışmalarına başladı. Edindiğimiz kulis bilgilerine göre, Ak Parti bu dönem mevcut kriterlerine yenilerini eklemiş. 

Ak Parti''de adaylar beş aşamada belirlenecek. Bunlar ''anket, temayül, mülakat, alt/üst kurul, Cumhurbaşkanı onayı'' olurken, vaatlerinin yüzde 60''ını gerçekleştiren başkanlar yeniden aday olabilecek. Bütçeden en fazla payı yatırıma ayıran başkanlar da bir adım önde olacak. Ayrıca ilçe belediye başkanları illere aday gösterilebilecek.

AK Parti yerel seçimlerde adaylar konusunda ince eleyip sık dokuyacak. Adaylar ''anket, temayül, mülakat, alt/üst kurul, Cumhurbaşkanı onayı'' olmak üzere 5 aşamadan geçecek.

 ''Bize hizmet edecek aday lazım'' anlayışla hareket edilecek. Vatandaşa il ve ilçelerde kimi belediye başkanı olarak görmek istedikleri sorulacak. Aday olmak isteyen isimler üzerinde detaylı bir anket çalışması yapılacak. Öne çıkan isimler bölge teşkilatlarınca temayüle tabi tutulacak. Anket ve temayülden çıkacak sonuçlar büyük önem arz edecek.

Bunun ardından adaylar bölge teşkilatlarınca mülakata alınacak. Burada da başarı gösteren isimler bu sefer Genel Merkezde oluşturulacak alt ve üst kurul tarafından elemeye tabi tutulacak. Son olarak Genel Merkez''den onay alan isimler konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

Bu kriterler dikkate alındığında mevcut Belediye Başkanlarını ve ilk defa aday olacak Başkan adaylarını oldukça zorlu süreç bekliyor. Bekleyip görelim.

PAYLAŞ
×