Ali TAŞTAN

Ali TAŞTAN

alitastan@kayseridijitalhaber.com

AK Parti'de Hangi Adaylar Geri Çekilecek

31 Mart yerel seçimlerine ittifaklarla giren partilerde her gün yeni bir iddia, her gün yeni bir aday açıklaması konuşuluyor. Partilerin kısa süreli strateji değişikliklerinde en önemli faktör, sürekli anket yaptırmalarından kaynaklanıyor.
 
 Yaptırdıkları anketlerde ittifak adaylarının seçmen nazarında karşılık bulmadıkları anlaşılınca, açıkladıkları adayları geri çekebileceklerini belirttiler.
 
Nitekim, Ak Partinin Ankara adayı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı kapsamında bazı İllerde adaylarını geri çekebileceklerini belirterek " Bu anlamda sürekli anketler yaptırıyoruz, MHP'de kendi anketlerini yaptırıyor. Eğer bizim aleyhimize bir sonuca doğru eğilim varsa tedbirimizi alacağız."diye bu konuda açık kapı bıraktı.
 
Bilindiği üzere partiler aday listelerini en son 19 Şubat'a kadar teslim edebilecekler. Bu tarihe kadar daha önceden açıkladıkları aday listelerinde değişiklik yapma imkanına sahip durumdalar.
 
Tabi böyle radikal değişikliklere seçmenler nasıl tepki verecekler doğrusu merak ediyorum. 
Kayseri'de bu anlamda herhangi bir değişiklik olabilir mi ? Bence olabilir. Özellikle Millet İttifakı adaylarında büyük ihtimal olabilir. Çünkü CHP ve İyi Parti, Pınarbaşında ve Sarız'da ayrı ayrı aday göstermişlerdi.
 
Kayseri'de Cumhur İttifakının bu aşamadan sonra herhangi bir aday değişikliğine gidebileceğine ihtimal vermiyorum. Yine de siyasette mümkün olmayan hiçbir ihtimal yoktur.
 
Ak Partide Türkiye genelinde Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği için yaklaşık 40 bin kişi başvuruda bulunmuş. Başvuranların 5 binini kadın, 3 binini genç, bine yakınını engelliler oluşturmuş. Bakalım listeler belli olunca nasıl bir tablo ortaya çıkacak.
 
Cumhur İttifakını oluşturan Ak Parti ve MHP ilk defa ortak mitingini Ankara'da yapacaklar. Hedef her iki partinin tabanlarını kaynaştırıp, açıkladıkları adayları benimsetmek. Bakalım taban bu düşünceye nasıl karşılık verecek. Bekleyip görelim.
PAYLAŞ
×