Reklamı Kapat
Ali TAŞTAN

Ali TAŞTAN

alitastan@kayseridijitalhaber.com

Ak Parti Kongresinden Yansımalar

Ak Parti’yi  2023 seçimlerine taşıyacak kadroların belirlendiği 7. Olağan Büyük Kongre'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden genel başkan seçildi. Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) önemli değişiklikler yapan Erdoğan, parti yönetiminde eski siyasetçilerin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu kökenli isimlere ağırlık verdi.
Erdoğan, kongrenin ardından genel merkezde topladığı yeni MKYK toplantısında da partinin "vitrini" olarak da nitelendirilen Merkez Yönetim Kurulu üyelerini belirledi. Önceki MYK üyelerini büyük ölçüde koruyan Erdoğan, Eski Başbakan Binali Yıldırım'ı, Numan Kurtulmuş ile birlikte genel başkanvekilliğine getirdi.
Partide kimi siyasetçiler 7. Olağan Kongre sonrasını, 19 yıllık iktidarın ardından "ikinci yeni dönem" olarak adlandırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; "yeni anayasa", ekonomi, Cumhur İttifakı'nın devamlılığı vurgusu yaptı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarının ilk yıllarında olduğu gibi, çok farklı kesimlerden, hatta zaman zaman parti politikalarını eleştiren isimlere listesinde yer verdi. 
Erdoğan'ın, partisini bir sonraki seçime taşıyacak kadroları belirlerken, geçmiş yıllardaki gibi "kapsayıcı, kucaklayıcı, tüm kesimlere mesaj verebileceği" bir kadro oluşturmayı tercih ettiği yorumu yapılıyor. 
Siyaset Bilimcileri ; 7. Olağan Kongre'yi "ikinci yeni dönemin başlangıcı" sözleriyle değerlendirirken, hemen her kesimi kucaklayan geniş bir kadroyla "ikinci 20 yıl iktidar hedefi"ne vurgu yaptı. Erdoğan'ın yeni MKYK listesiyle, MHP ile ittifak ortaklığı dönemindeki söylemleri, HDP'ye yönelik dokunulmazlık tartışması ve kapatma davası nedeniyle "kaçabilecek" Kürt oylarının engellenmesi, bir yandan da parti içinde uzun süredir etkisiz olan eski siyasetçilerin "muhalefet bloğuna kaymasının engellenmesi" hesabının yapıldığına dikkat çekiyor. Yeni MKYK'da bu nedenle Kürt siyasetçi ve eski parti yöneticisi milletvekili, kurucuları yer verildiği yorumu yapıyorlar. 
Kongrede yapılan tüzük değişikliği ile Ak Parti’nin 50 olan MKYK üye sayısı 75'e, genel başkanvekilliği sayısı da 2'ye çıkarıldı. Erdoğan 22 ismi liste dışı bırakırken, yeni MKYK'ya aralarında eski başbakan Binali Yıldırım'ın da bulunduğu 47 yeni isim girdi. Erdoğan, kabine ya da grup başkanlığı için adı geçen Yıldırım ile grup başkanvekili Özlem Zengin'e parti yönetiminde görev vermeyi tercih etti. 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olan Cevdet Yılmaz, Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan, Milletvekilleri Ahmet Aslan, Mustafa Ataş, Atila Kaya, Osman Nuri Gülaçar, Ahmet Tan liste dışında kalan isimler arasında yer aldı. MYK üyeleri Efkan Ala, Ali İhsan Yavuz, Fatih Şahin, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ömer Çelik'in de aralarında bulunduğu isimler ise yerini korudu. 
Erdoğan'ın listesinde dikkat çeken bir başka isim ise partinin son dönemdeki politikalarına zaman zaman eleştiriler yönelten ve partinin "muhalif sesi" olarak da nitelendirilen parti kurucularında Ayşe Böhürler oldu. 
İstanbul İl Başkanlığı'na yeniden aday gösterilmeyen Bayram Şenocak, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski milletvekilleri Haluk İpek, Metin Külünk, eski Adalet Bakanı ve halen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı olan Bekir Bozdağ da MKYK'nın yeni isimleri oldu. 
Kongrede yapılan tüzük değişikliği ile genel başkanvekilliği ikiye çıkarıldı ve eski Başbakan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş ile birlikte genel başkanvekili oldu. Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Hayati Yazıcı, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanı Başkanı Ali İhsan Yavuz, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz, Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ekonomi İlişkileri Başkanı Nurettin Canikli İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta, Çevre ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan ve Genel Sekreter Fatih Şahin yerlerini koruyan isimler oldu. 
TBMM Grup yönetiminde, Grup Başkanı Naci Bostancı, Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Cahit Özkan, Emin Akbaşoğulları yerini korurken, parti yönetiminde yer almayan eski Medya ve Tanıtım Başkanı Mahir Ünal grup başkanvekili oldu. Mehmet Muş'tan boşalan grup başkanvekilliğine de TBMM Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş getirildi.
MKYK listesine farklı kesimlerden isimler alarak "kucaklayıcılık" mesajı veren Erdoğan, teşekkür konuşmasında da "Hiç kimseyi dışlamadan hiç kimseyi ötekileştirmeden hiçbir sebeple kimseyi ayırmadan ayrıştırmadan 84 milyonun birlik ve beraberliği için bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldiğimizi tekrar ortaya koyacağız" ifadeleriyle buna vurgu yaptı.
Kongrenin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, daha sonra da kabinede değişime gitmesi bekleniyor.
Bakalım kabinede nasıl bir değişim olacak? Bekleyip görelim.
PAYLAŞ
×