Reklamı Kapat
Ahmet FAYDALI

Ahmet FAYDALI

ahmetfaydali@kayseridijitalhaber.com

Önce Dış Görünüş! Sonra Yerli Otomobil!

Türkiye''nin son  6 ayda karşılaştığı uluslararası kaynaklı problemler, yakın gelecekte nakit dönüş hızı yüksek yatırımlara ihtiyacı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. 
 
Önemli alt yapı yatırımları ve çeşitli sektörlerde yapılan geliştirmelerle Türkiye devlet olarak önemli bir ivme kazandı; ancak büyük ve güçlü devlet olma yolunda dünya sermayesinden daha fazlasını Türkiye''ye çekmek gerekiyor. Bunun için sağlık sektörü, savunma sanayisi ve otomotiv sektörlerinde kat edilecek en ufak yol, Türkiye için önemli bir yere sahip.
 
Elbette liberal bir ekonomi kulvarına girmiş Türkiye''nin bunu devlet eliyle yapması pek mümkün değil; nitekim dünya ekonomileri serbest piyasa ile yükselirken Türkiye''nin otomotiv sektörüne devlet eli değdirmesini beklemek yanlış olur. 
 
Bunun için hiçbir şekilde özel sektöre müdahale etmek istemeyen Türkiye adına uzun zamandır Başkan Erdoğan özel sektöre ve akademisyenlere, otomotivde elini taşın altına koyması çağrılarında bulunuyor; ancak özel sektörün ve akademisyenlerin "yerli otomotiv çalışması" diye sürekli önümüze getirdiği projeler, milleti ve yatırımcıları ikna etmiyor.
 
Kaporta Ustası Türkiye, Yerli Otomobil Kaportasında Sınıfta Kalıyor!
 
Dünyanın önemli kaporta ustası ve otomotiv yedek parçası ihracatçısı Türkiye''de, konu yerli otomobile gelince maalesef sınıfta kalıyor. Ara ara tv ekranlarında ve gazetelerde yankı bulan çeşitli yerli otomobil projelerinde ciddi bir "şekil bozukluğu" görülüyor. 
 
Maalesef bugüne kadar milleti heyecana getirecek bir otomobil ortaya konmuş değil. Otomobil motorunda ne kadar önemli bir çalışma ortaya konursa konsun, o otomobillerin satılması ve ihraç edilmesi için çekici bir dış görünüşe sahip olması gerekiyor; ama nedendir bilinmez akademisyenler ve çalışma yürüten firmalar bu konuyu sürekli göz ardı ediyor.
 
Bugün sıradan bir otomobili kendine teslim ettiğinizde, neredeyse tamamen farklı bir model olarak çıkarabilecek ustalara ev sahipliği yapan Türkiye''de dış görünüş konusunda bir gözlem problemi mevcut. Dünya trendlerini takip etmeden ve otomobili dış görünüş olarak önemli çekiciliğe ulaştırmadan bu yolda başarısız olacağımız unutulmamalı! 
 
Otomotiv Mühendislerine Büyük Sorumluluk Düşüyor!
 
Yerli otomobil yolunda akademisyenlerce ve otomotiv mühendisleri tarafından geliştirilen motorların ya da çeşitli otomobil parçalarının sürekli haberi yapılıyor; ancak daha sonra o projeler bir bir yok olup gidiyor! Her yeni bir yerli otomobil haberinde, farklı bir proje karşımıza geliyor. Peki neden mevcut geliştirmelerin üzerinden kolektif olarak gitmek varken, bütün akademisyenler münferit olarak kendi başına yeni bir motor üretmeye çalışıyor?
 
Spor Otomobil Tutkusunun Sebebi Nedir?
 
Bugüne kadar yapılan çalışmalarda yerli otomobil prototipleri genellikle 2 kapılı spor arabalar! Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum, neden tüm prototipler spor araba olmak zorunda? Dünya nüfusunun kaçı spor arabaya biniyor!
 
Oysa dünyanın ve özellikle Türkiye''nin alt segment arabalara ihtiyacı var! Dünya ihtiyaçları görmezden gelinerek yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olacağı merak konusu gerçekten.
 
Bilinçli Başarısızlık mı Var?
 
Yerli otomobil konusunda diğer bir şüphe, insanların aklına "Bilinçli Başarısızlık mı Var?" sorusunu getiriyor. Yerli otomobil konusunda sunulan komik Ar-Ge çalışmaları, dış görünüşteki problemler, "biz bu işi başaramayız" havasındaki açıklamalar, yoksa Türkiye''ye yeni bir kompleks aşılamak için mi?
 
Rahatlıkla makine, otobüs, silah, yedek parça üreten ülkemiz için neden yerli otomobil konusunda hala önemli bir adım atılamadığını milletimiz merakla takip ediyor.
 
Sektöre Liderlik Etmeliyiz!
 
Otomobil konusunda en önemli konunun, sektöre liderlik edecek fikirlerin üretilmesi olduğunu düşünüyorum. Otomotivde dünya rekabetinden pay kapmak için farklı ve etkili olmak zorundayız. Otomobil sektörüne yapılanı yaparak değil, sektöre farklılık getirerek ve sektörde farklı bir fikrin üzerine giderek bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. 
 
Tesla gibi bir markanın lansmanı yapıldığında, kendi kendime bu fikir Türkiye’den çıkmalıydı dedim. Çünkü firma başarılı bir proje ve başarılı bir tutundurma çalışması ile elektrikli otomobilin yeni ev sahibinin kendileri olduğunu dünyaya kabul ettirdiler ve otomotiv sektöründe yepyeni bir bir kulvar açtılar. Türkiye olarak sektöre liderlik edecek böylesi fikirlere her zaman ihtiyacımız var.
 
PAYLAŞ
×