Reklamı Kapat

Yılın Ahisi seçilen Özhamurkar'a kaftan giydirildi

Yılın Ahisi seçilen Özhamurkar'a kaftan giydirildi
Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından "Ahi Evran Yılı" dolayısıyla yılın Ahisi seçilen KTO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mustafa Nevzat Özhamurkar'a törenle kaftan giydirildi.
Odanın konferans salonundaki törenden konuşan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, 2021 yılının Ahi Evran Yılı olarak ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.
Ahilik teşkilatının sadece bir esnaf teşkilatı olmadığını belirten Gülsoy, "Aslında yıllardır Anadolu Ahilik teşkilatını insanımıza yanlış anlattığımız kanaatindeyim. Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'nin sadece Anadolu toprakları değil, Balkanlara, hatta daha da ileriye Avrupa'nın ortasına ve doğusuna kadar giderek, bu coğrafyanın İslamlaşması ve Türkleşmesi için çalışmış yüzlerce gönül ehli var." dedi.
Ahinin bir çok özelliği bir arada bulundurduğunun altını çizen Gülsoy, şunları kaydetti:
"Temelleri Kayseri'de atılan Ahilik teşkilatı, elbette bir esnaf örgütüdür. Ancak bu teşkilatın içinde sadece esnafımız değil, o dönemde adalet dağıtan kadılar, ilim öğreten müderrisler, devlet adamları hatta askerler de yer almış. Yani bir Ahi elbette adı üzerine kardeşlik hukukuna özen göstermiş ve cömertliği kuruluş gayesine uygun olarak şiar edinmiştir. Ahi, ahlaklı ticaret yapan kişi demektir. Ahi, ölçü ve tartıda hile yapmayan kişidir. Ahi, paylaşmasına bilen kendi siftah yapmışsa komşusunun da siftah etmesini isteyen kişidir. Ahi, varlık karşısında şükreden, yokluğa, çileye karşı da sabreden kişidir. Ahi, helal haram ölçüsünü şiar edinmiş, ustasının, ortağının, çırağının, yamağının hakkını gözeten, devletine vergisini, milletine zekatını eksiksiz veren kişidir. Ahi, bir öğretmendir. Ahi, bir gönül ehlidir. Ahi, dedikodu yapmayan, fitneden uzak duran, ne komşusunu, ne aynı sektördeki meslektaşını ne de herhangi birinin açığını, eksiğini arayan kişidir. Ahiliğe bu günlerde o kadar çok ihtiyacımız var ki. Sadece esnaf kesiminin değil, tüm toplumun ihtiyacı var. Ahiliği bizim yaşatmamız gerekiyor. Tüm bireylerin de Ahilik kültürünü yaşaması gerekir. Güzel ahlakı, iyiliği, sevgiyi, başkalarının hakkına saygıyı, adil ve eşit olmayı öğütleyen Ahilik kültürü, geçmişten günümüze uzanan, gelecekte de yaşatılması gereken önemli bir yaşam felsefesidir."
Konuşmanın ardından, temsili şed kuşanma töreni sergilendi, yılın Ahisi seçilen Mustafa Nevzat Özhamurkar'a kaftan giydirildi.
Törene Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muammer Kılıç, Kayseri Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve davetliler katıldı.
 
İHA
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri’de Sınıflarının kapatılmasını istemeyen veliler toplandı Kayseri’de Düğünde oynayarak çekim yapan kameramana tazminat DOÇ. DR. AKSOY HASTANEMİZDE KORONAVİRÜSTEN YATAN GEBELERİMİZİN BİR DOZ AŞISI BİLE YOK Kayseri’de Bu kış çetin geçecek Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonunda 7 şüpheli yakalandı İlk 1000 İhracatçı Listesinde 21 Kayseri Firması Yer Aldı Kayseri’de İşadamlarını Avukat 42 Milyon TL nasıl dolandırdı? Terör örgütü DEAŞ üyesi 4 kişi Kayseri'de gözaltına alındı Kayseri'de doğal gaz patlaması: 4 yaralı Avukat Orhan Kafatanoğlu'na hapis cezası Kayseri'de 2. kattan aşağı itilen kadın yaşam mücadelesini kaybetti TURKOVAC'ta işler yolunda; bin 100 gönüllüye uygulandı, yan etki görülmedi Kayseri’de İranlı uyuşturucu sanıklarına 12,5 yıl hapis Kayseri'de Tartıştığı eşini odaya kilitleyen kocaya 11 yıl hapis ve para cezası Kayseri'de Sigara istediği şahsı bıçaklayan sanığa 12 yıl 6 ay hapis cezası Kayseri’de Minibüsçü ilçe başkanına sopalı saldırı Kayseri'de 22 hırsızlık olayına karıştıkları belirlenen 2 kişi tutuklandı Kayseri'de Doğum sonrası koronavirüse yakalanan anne: Aşının önemini yatınca anladım Erciyes'in zirvesi beyaza büründü Kayseri'de Çiftçi Ömer Dede: "Bayrak sevgisini tarlaya nakşetmek istedim" Develi'de minibüs yoldan çıktı: 3 yaralı Kayseri İl Emniyet Müdürlüğünden uygulamalı trafik eğitimi Bilal Erdoğan, Kayseri’de Geleneksel Sporlar, Binicilik ve Okçuluk Tesisi’nin açılışına katıldı Uyuşturucu operasyonu! Tomarzalı Kıbrıs Gazisi Gülkan hayatını kaybetti
×