Reklamı Kapat

YENİ SEÇİM SİSTEMİ KİME YARAYACAK?

YENİ SEÇİM SİSTEMİ  KİME YARAYACAK?
Seçim Barajı konusunu içeren, seçim kanunu değişikliği tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Siyasi partiler ve seçim kanunlarındaki değişikliklerle seçim çevresi sayısı artırılacak, muhtarlık seçimleri ayrılacak, terör destekçisi partilere Hazine yardımı verilmeyecek.

AK Parti’nin, siyasi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin mevzuatta yapılacak değişikliklerle ilgili çalışma tamamlandı. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunum yapıldığı öğrenildi. En çok tartışma konusu olan yüzde 10’lik seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi görüşü ön plana çıktı.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında, hukukçu milletvekillerinden oluşan komisyonun yaptığı çalışmada seçim ve siyasi partiler mevzuatında yapılacak değişikliklerle ilgili alternatifli öneriler yer alıyordu. Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında yapılan toplantıda, bu tekliflerden hangilerinin gündeme getirileceği kararlaştırıldı. Özellikle yüzde 10’luk seçim barajı konusunda sıfır baraj, yüzde 5 baraj ve yüzde 7 baraj olmak üzere üç ayrı alternatif üzerinde çalışma yapılmıştı. Cumhurbaşkanın da olumlu görüş bildirdiği toplantıda, barajın yüzde 7’nin altında indirilmemesi konusunda görüş birliğine varıldı. MHP’nin itiraz ettiği daraltılmış bölge seçim sistemi önerisi ise rafa kaldırılarak yerine büyükşehirlerdeki seçim çevresi sayısının artırılması gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu formüle sıcak baktığı belirtildi. 

MUHTARLIK SEÇİMLERİ FARKLI TARİHLERDE
Muhtarlık seçimlerinin belediye seçimlerinden ayrılması konusunda da çalışma yapıldı. Buna göre önümüzdeki mahallî seçimlerden itibaren, muhtarlık seçimlerinin bundan sonra mahallî seçimlerden altı ay sonra yapılması önerilecek. Bu konuda anayasa değişikliği gerektiğinden, muhalefet partilerinin desteği aranacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl, muhtarlık seçimlerinin yerel seçimlerden farklı bir tarihte yapılmasında fayda olduğunu dile getirmişti. CHP de bu konuda daha önce TBMM’ye kanun teklifi vermişti.  
AK Parti’nin çalışmaları sırasında milletvekillerinin parti değiştirmesinin zorlaştırılması da tartışılmıştı. Ancak yapılan değerlendirmelerde, milletvekillerinin parti değiştirmeye engel getirilmesinin doğru olmayacağı kanaatine varıldı. Bunun yerine, TBMM’de sonradan oluşan parti gruplarının Meclis komisyonları ve başkanlık divanında temsil edilemeyeceklerine yönelik düzenleme yapılacağı belirtildi.

‘EN KIDEMLİ HÂKİM’ ŞARTI KALKIYOR
İl ve ilçe seçim kurulu başkanlığı için yasada yer alan o ildeki ‘En kıdemli hâkim olma’ şartı da değiştirilecek. Seçim Kurulu Başkanlığı için en kıdemli hâkim olma şartı aranmayacak, bu göreve kimin getirileceğini YSK belirleyecek. 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, açıklamasında şunları kaydetti;
15 maddeden oluşan çalışmamızı maddeler kısmında özetleyeceğim. Bu 15 maddenin 2 maddesi 2839 sayılı milletvekili seçimi kanunu ile ilgili. 1 maddesi 2820 sayılı siyasi partiler kanunu ile ilgili. 9 maddesi 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri ile ilgili kananunla ilgili. 1 maddesi 2972 sayılı mahalli idareler kanunu ile ilgili.

Teklifimizin birinci maddesinde 2839 sayılı kanunun 33. maddesinde yer alan ülke seçim barajını 7''''ye indirilmesini teklif ediyoruz.

İkinci maddesi ile 2839 sayılı kanunun 34. maddesinin birinci fıkrasında kelime düzeltmeleri yapıyoruz. Bu maddenin son fıkrasını yürürlükten kaldırıp şu maddenin yer almasını öneriyoruz; İttifakın aldığı oy toplamı ülke barajını geçtiği takdirde seçim çevrelerinde milletvekili hesabı ve dağılımı ittifak içinde yer alan her bir partinin o seçim çevresinde aldığı oy sayısı dikkate alınarak bu maddenin üçüncü fıkrasına göre yapılır.

Teklifin üçüncü maddesi ile 2820 sayılı siyasi partiler kanununun 36. maddesinde düzenleme siyasi partilerin seçimlere katılmalarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi''''nde grubu bulunması koşulunu madde metninden çıkarıyoruz. Bir fıkra ekliyoruz, siyasi partilerin takip eden her seçime girerken bu maddede öngörülen örgütlenme oranında kongre işlemlerini yapmış olmalarını aranmasını bir defa en azından tölere ederek öngörmüş bulunuyoruz.

PAYLAŞ
GÖNDER
×