VAR kadınları yaktı

VAR kadınları yaktı
Video hakem teknolojisiyle (VAR) hakem hataları minimize edilse de, verilen milimetrik kararlar sporseverleri olduğu kadar futbolcuları da üzüyor.
Süper Lig'de de geçtiğimiz sezon ilk defa uygulanan video yardımcı hakem uygulaması, tartışmalı kararlara imza atsa da, ihtilaflı pozisyonlarda isabetli kararların verilmesine de sebep oldu.Kadınlar Dünya Kupası'nda İskoçya ve Arjantin takımları arasında oynanan mücadelede de VAR kararları İskoçya'nın başını yaktı.
D Grubu'ndaki ilk iki maçında Japonya'ya ve İngililtere'ye mağlup olan İskoçlar, bu maçı mutlak kazanma parolasıyla sahaya çıkmıştı.
Kim Little, Jennifer Beattie ve Erin Cuthbert'in golleriyle 3-0 öne geçen İskoçya takımı, maçın bitimine 15 dakika kala büyük hüsran yaşadı.
74'te Milagros Menendez ve 79'da Lee Alexander'in (k.k) golleriyle durumu 3-2'ye getiren Arjantin takımı, 90. dakikada bir penaltı kazandı. Burada ise İskoçya açısından dramatik bir olay yaşandı.
Arjantinli futbolcu Florencia Bonsegundo'nun penaltı vuruşunu, İskoç kaleci Lee Alexander başarılı bir şekilde kurtardı. İskoç futbolcular sevinç yumağı olurken VAR'dan uyarı geldi.
Kuzey Koreli hakem Ri-Hyang Ok, penaltı atışını tekrar izledi ve kaleci Lee'nin penaltı kullanılmadan öne çıktığını tespit ederek pozisyonu tekrar etti.
Kalecilerin penaltı atışında çizginin ileriye çıkarak açıyı daraltması, bir kural ihlali olarak biliyor. Öte yandan hakemler, abartılı bir şekilde öne çıkmayan kalecilere göz yumuyor.
Bu milimetrik tespitin ardından Arjantinli Bonsegundo, tekrar penaltı noktasına geçti ve topu filelere gönderdi. Bu skorla İskoçya Dünya Kupası'na veda etti.
Son dakikada gelen golden dolayı elenen takımın futbolcuları büyük üzüntü yaşadı.
Onlarca foto muhabirin takip ettiği mücadelede ilgi çekici fotoğraflar çıktı...
 
PAYLAŞ
GÖNDER
×