Van'da ilginç dua

Van'da ilginç dua
Van'da 2 bin 500 rakımlı yaylada ettikleri dua duyanları şaşkına çervirdi.
Van Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halil Tandoğan ile yaklaşık 50 arıcı, ilçeye 15 kilometre mesafedeki Elmayaka Yaylası'na geldi.
Önceki yıl yaşanan kuraklık nedeniyle istenilen seviyede bal elde edemeyen arıcılar, bu yıl bal veriminin yüksek olması için imam Mehmet Nuri Tanrıkulu öncülüğünde dua etti.
2 bin 500 rakımlı yaylada bulunan kovanların önünde ellerini göğe kaldırıp dua okuyan arıcılar, Tarım Danışmanı Naşide Uyan'ın bal üretimiyle ilgili bilgilendirmesinin ardından yayladan indi.
"DUAMIZIN AMACI BAL VERİMİNİN İYİ OLMASI"
Tandoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bahçesaray ilçesinin bal üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Kaliteli balın elde edilmesi için çeşitli seminerler düzenlediklerini anlatan Tandoğan, şöyle konuştu:
"Küresel ısınmanın tartışıldığı bu dönemde, özellikle baharda yağışların olmaması doğada kuraklığın oluşmasına neden oldu. İlçemizde yüzlerce ailenin arıcılıkla geçimini sağlaması nedeniyle bir grup arıcı ve imamla burada bal duasına çıktık. Umut ediyoruz ki bu yıl bol verim olur. Duamızın amacı da bal veriminin iyi olması ve üreticimizin yüzünün gülmesidir."
"GEÇEN YIL VERİMSİZDİ"
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erkan Hakan da bitki zenginliği açısından ilçedeki yaylaların, arıcılık için dünyada ender yerlerden olduğunu dile getirdi.
Yaylada arıların 113 farklı bitkiden beslendiğini belirten Hakan, "Organik arıcılık için mükemmel yerlere sahibiz. Kimyasal ilaç kullanımı hiç yok. Gübre dahi kullanılmıyor. Buralar tamamen organik üretim alanlarıdır. Bu yılın verimli geçmesini diliyoruz. Geçen yıl bal üretimi açısından verimsiz bir yıl oldu. Bu yıl beklentimiz çok yüksek." dedi.
Arıcı Bedrettin Aktar da "Geçen sene arılardan yeteri kadar verim alamadık. Bu sene imamla beraber arıların içinde Allah'a dua etmeye geldik. Burada bal veriminin yüksek olması için dua ettik. İnşallah bu sene daha çok bal olur." diye konuştu.
PAYLAŞ
GÖNDER
Sağlık Bakanı Koca: 11 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri'de Jandarma kenevir eken ve tarihi eser kaçakçılığı yapan şahısları yakaladı Kayseri'de döviz bozduran vatandaşa yanlışlıkla 22 bin 900 TL fazla para verdiler Kayseri'de ticari araçla çarpışan tramvay raydan çıktı: 2 yaralı İl Sağlık Müdürü Benli,HES uygulamasını vatandaşlara hem anlattı hem gösterdi Kayseri, AK Parti Kadın Kollarından Dilipak'a tepki Vali açıkladı: Düğünlerle ilgili çok ciddi riskler var, kısıtlama getirilebilir Akaryakıta 23 kuruş zam bekleniyor Kayseri'de Polis ekipleri vatandaşları maske takmaları konusunda megafonla uyardı Kayseri'de büyü bozdurmak isterken 35 bin euro dolandırıldı Kayseri'de okulların açılmasına yönelik çalışmalar sürüyor Kayseri'de Tır ve minibüsün karıştığı kazada 11 kişi yaralandı Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı?İşte eğitimciler ve sağlıkçıların üzerinde durduğu 5 farklı model Kayseri tartışmasına CHP de girdi Sağlık Bakanı Koca: 10 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Valiliği:Düğün,nişan,sünnet düğünü, kına gecesi etkinlikleri ilgili yeni kararları açıkladı Kayseri'de işçi servisi kamyona arkadan çarptı: 3 yaralı BÜYÜKKILIÇ’TAN MECLİS TOPLANTISI’NDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ HAVALİMANI’NIN İHALE TARİHİNİ AÇIKLADI Erciyes'te zirve tırmanışında rahatsızlanan dağcıyı JAK kurtardı Kayseri'de Otomobil su kanalına düştü: 1 yaralı Melikgazi'de asfalt çalışmaları aralıksız sürüyor Hayra açılan kapı ‘Hayır Çarşısı' Kayserispor'da Bayram Bektaş dönemi başladı Kayseri'de sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği cip bariyerlere çarptı
×