Suriye Yavru Vatan'a füze attı

Suriye Yavru Vatan'a füze attı
Kuzey Kıbrıs'ta Lefkoşa ile Girne arasındaki bölgeye, Suriye'den atıldığı değerlendirilen bir füze düştü. Büyük bir patlamaya neden olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
BBC Türkçe'ye konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı'ndan bir yetkili de, füzenin "Gaziantep'e düşen S-200 füzesiyle aynı nitelikte bir füze" olduğunun değerlendirildiğini söyledi.
Aynı yetkili, füzenin, menzilini tamamladığı noktada havada patladığını, bu sebeple parçalarının da geniş bir alana yayıldığını kaydetti.
Türkiye saati ile 01:00 sıralarında, kentin 20 kilometre kuzeydoğusundaki Taşkent köyüne yakın bir noktada yaşanan patlama, kilometrelerce uzaktan duyuldu.
İlk kez bir yerleşim bölgesine düştü
Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, güvenlik güçleri tarafından incelemeye alındığını söylediği olayla ilgili, bölgede devam eden askeri operasyonları işaret etti.
Akıncı, "Bizim topraklarımızdan kaynaklanan bir şey olmadığı ortada. Bu bölgemizde devam eden savaşın, ülkemize yansıması" dedi.
Birkaç yıl önce de Girne açıklarına bir füze düşmüştü ancak bu, karaya ve yerleşim bölgesi yakınlarına düşen ilk füze olarak kayda geçti.
Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kudret Özersay de askeri uzmanların enkaz bölgesinde incelemelerde bulunduğunu kaydetti.
Özersay, "Suriye'ye yönelik dün akşamki yoğun saldırı karşısında ortaya çıkan bir durum. Suriye'den füze, kaza sonucu ülkemize düştü" diye konuştu.
Güney Kıbrıslı emekli bir general olan Andreas Pentaras ise enkazdan elde edilen bulguların bunun Rus yapımı bir S-200 füzesine işaret ettiğini savundu.
Ada'da yayın yapan Sigma televizyonuna konuşan Pentaras, "Enkazdan elde edilen görüntülerde Rusça ifadeler görülüyor. Suriye'nin de Rus yapımı füzeler kullandığını göz önüne alırsak, çok da kesin olmamakla birlikte, bu bir S-200'dü diyebiliriz." dedi.
PAYLAŞ
GÖNDER
İkinci dalga gelecek mi? Bakan Koca açıkladı Vaka sayıları açıklandı... İyileşen hasta sayısı 130 bini geçti Resmi okullardaki yüz yüze telafi eğitim takvimi açıklandı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden özel spor salonlarına siperlik maske Kayseri'de Çocuk ve gençler yeniden sokağa çıktı MELİKGAZİ’DE YAPILACAK YENİ ÇALIŞMAYLA YAĞMUR SUYU TAŞKINLARI YAŞANMAYACAK Kayseri'de Çocuk yüzünden çıkan kavgada aileler birbirine girdi KOCASİNAN'DA ULAŞIM AĞI DAHA KONFORLU VE GÜVENLİ HALE GELİYOR TALAS'TA 7/24 KÜTÜPHANE İÇİN PROTOKOL İMZALANDI KAYSERİ ŞEKER 15 BİN ÇİFTÇİYİ TARIM KART İLE BULUŞTURUYOR Kayseri'de dinlenme tesisleri içinde yer alan restoranlar 24 saat açık olacak Kayseri'de 3 ev karantinaya alındı Kayseri'de Kardeşlerini uyurken bıçakladı Kayseri'de Kuaförde korona virüs tespit edildi, filyasyon ekibi müşterilerin peşine düştü MELİKGAZİ’DEN YEŞİLYURT MAHALLESİ’NE HİZMET ATAĞI Veriler açıklandı... Bugünkü vaka sayısı 800'ün altına düştü Kayseri'de etkili olan dolu tarım arazilerine zarar verdi Kayseri'de 'Sosyal mesafe' uyarısını duyunca kendisine zarar verdi Kayseri'deki FETÖ operasyonunda 1 tutuklama Kayseri'de kavgada silah kullanıldı: 3 yaralı Kayseri'de, 6 apartmanda uygulanan karantina 14 gün uzatıldı Kayseri'de müzeler kapılarını yeniden açtı Kayseri'de yaralı halde bulunan 2 kızıl şahin tedavi altına alındı SAĞLIKLI BİR ÇEVRE İÇİN KOCASİNAN’DA TÜM AÇIK ALANLAR İLAÇLANIYOR Başkan Büyükkılıç, 2020 yılı yatırım toplantılarına devam ediyor
×