Suriye Yavru Vatan'a füze attı

Suriye Yavru Vatan'a füze attı
Kuzey Kıbrıs'ta Lefkoşa ile Girne arasındaki bölgeye, Suriye'den atıldığı değerlendirilen bir füze düştü. Büyük bir patlamaya neden olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
BBC Türkçe'ye konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı'ndan bir yetkili de, füzenin "Gaziantep'e düşen S-200 füzesiyle aynı nitelikte bir füze" olduğunun değerlendirildiğini söyledi.
Aynı yetkili, füzenin, menzilini tamamladığı noktada havada patladığını, bu sebeple parçalarının da geniş bir alana yayıldığını kaydetti.
Türkiye saati ile 01:00 sıralarında, kentin 20 kilometre kuzeydoğusundaki Taşkent köyüne yakın bir noktada yaşanan patlama, kilometrelerce uzaktan duyuldu.
İlk kez bir yerleşim bölgesine düştü
Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, güvenlik güçleri tarafından incelemeye alındığını söylediği olayla ilgili, bölgede devam eden askeri operasyonları işaret etti.
Akıncı, "Bizim topraklarımızdan kaynaklanan bir şey olmadığı ortada. Bu bölgemizde devam eden savaşın, ülkemize yansıması" dedi.
Birkaç yıl önce de Girne açıklarına bir füze düşmüştü ancak bu, karaya ve yerleşim bölgesi yakınlarına düşen ilk füze olarak kayda geçti.
Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kudret Özersay de askeri uzmanların enkaz bölgesinde incelemelerde bulunduğunu kaydetti.
Özersay, "Suriye'ye yönelik dün akşamki yoğun saldırı karşısında ortaya çıkan bir durum. Suriye'den füze, kaza sonucu ülkemize düştü" diye konuştu.
Güney Kıbrıslı emekli bir general olan Andreas Pentaras ise enkazdan elde edilen bulguların bunun Rus yapımı bir S-200 füzesine işaret ettiğini savundu.
Ada'da yayın yapan Sigma televizyonuna konuşan Pentaras, "Enkazdan elde edilen görüntülerde Rusça ifadeler görülüyor. Suriye'nin de Rus yapımı füzeler kullandığını göz önüne alırsak, çok da kesin olmamakla birlikte, bu bir S-200'dü diyebiliriz." dedi.
PAYLAŞ
GÖNDER
×