SARIOĞLAN BÖĞÜRTLENLE MEŞHUR OLACAK

SARIOĞLAN BÖĞÜRTLENLE MEŞHUR OLACAK
Kayseri’nin Sarıoğlan İlçesinde yetiştirdiği böğürtlenle dikkatleri üzerine çeken Bekir Akçan, meyvesuyu, reçel üreten firmaların ilgi odağı oldu.
Saroğlan İlçesi Çiftlik Mahallesinde kendi arazisi üzerinde, 3 yıl önce böğürtlen fidanlarının dikimini gerçekleştiren Bekir Akçan, ürün topmaya başladı.
Bekir Akçan kendi elleriyle yetiştirmiş olduğu böğürtlenin hikayesini şöyle anlattı.
3 yıl önce Kayseri Tarım Fuarından deneme amaçlı böğürtlen fidanları aldım. Yaklaşık 10 dönüm kendi arazime 2 bin böğürtlen fidanı diktim. Bu yıl meyve vermeye başladılar.
 Böğürtlen fidanı Kayseri iklimine çok uygun bir bitki . Haziran’da çiçek açıp, Temmuz ayında meyve veriyor. Dolayısıyla soğuk alma riskini ortadan kaldırmış oluyor. İlçe Kaymakamımız ve İlçe Tarım Müdürümüz sürekli destek oluyorlar. Kendilerine teşekkür ederiz.
Ürünlerimizi Kayseri OSB’de faaliyet gösteren Gülsan Gıda alım garantisi verdi. Bu yıl 2 ton ürün bekliyoruz. Seneye bu oran daha da artacaktır. Tüm Bölge çiftçilerimize tavsiye ediyorum.
Konuyla ilgili açıklama yapan Gülsan Gıda San.Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güldüoğlu şunları söyledi. Böğürtlen meyvesi Kayseri iklimine uygun bir meyvedir. Kayseri’deki tüm çiftçilerimize buradan sesleniyorum. Ne kadar böğürtlen üretirlerse üretsinler, biz Gülsan olarak hepsinin alım garantisi veriyoruz. Bu yıl 6,5 TL’den alım yapıyoruz. Kayseri bu alanda neden Bursa’nın rakibi olmasın. Valimiz, İl Tarım Müdürlüğümüz, Siyasilerimiz gerekli destekleri verirlerse Kayseri olarak bu işi başarabileceğimize inanıyorum dedi.
 
PAYLAŞ
GÖNDER
×