Reklamı Kapat

PARTİSİNİN ADI ADP Mİ?

PARTİSİNİN ADI ADP Mİ?
Siyasete yeniden döneceği konuşulan Tansu Çiller hakkında çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı.

Siyaseti bırakan eski Başbakan Tansu Çiller, yeniden siyaset sahnesine dönüş yapmak için kolları sıvadı. Kulislerde öne sürülen  “parti kuracağı” iddiası gündemdeki yerini korurken Tansu Çiller, kurmaylarına DYP’nin eski il başkanlarını ve önde gelen isimleri telefonla aratarak “Bizimle birlikte çalışır mısınız” diye sordu.

YENİ PARTİSİ ADP Mİ?

Ağustos 2021’de Salih Önel tarafından kurulan Aydınlık Demokrasi Partisi’nin (ADP) genel başkanı olmayı hedeflediği ortaya atılan Tansu Çiller''in eski yol arkadaşlarını araması kulisleri hareketlendirdi.

ADP’nin kurucu genel başkanı Salih Önel yaklaşık iki ay önce Tansu Çiller’i ziyaret etmiş ve arzu etmesi halinde partinin başına geçebileceğini söylemişti.

Yeni Şafak’a konuşan Çiller ise iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çiller, toplumu kucaklayacak merkez sağ bir oluşumun Türkiye’ye kazandırılması gerektiğini ifade ederek, “Bu, parti kuracağım anlamına gelmiyor ama bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…” dedi.

Parti kurup kurmayacağı bir süredir tartışılan Çiller, iddialara, “Şu an öyle bir karar içerisinde değilim ama yaptığım bir tespit var. Toplum bölünmüş durumda. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en iyi yapabilecek girişimin her tarafı kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye yeniden kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım anlamına gelmiyor ama bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…” şeklinde yanıt verdi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Yuvarlak masa etrafında bir araya gelen 6 muhalefet partisinin parlamenter sisteme vurgusunu da değerlendiren Çiller, parlamenter sistemin millete umut olamayacağını iddia etti.
Parlamenter sistemde ortaya çıkan koalisyon tabloları yüzünden Türkiye’nin yönetilemediğini savunan Çiller, “Türkiye tekrar koalisyonlara emanet edilmemeli. Bu koalisyonların nelere mal olacağını yaşayarak gören birisiyim” dedi. 

Türkiye’de parlamenter sistemin koalisyonlarla idare edildiği zaman işlemeyeceğini ileri süren Çiller, “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak bir ihanettir. Türkiye’yi yeniden koalisyonlu parlamenter sisteme döndürmenin bir umut olabileceğini düşünmüyorum. Bunu açıkça ifade etmek zorundayım. Tek başıma da olsam bunun Türkiye için yararlı olmayacağına inanıyorum. Bu mücadelede bunu söylemeye devam edeceğim. Bu 6-7 partinin bir araya gelerek yapmak istedikleri şeyin onları götüreceği noktanın bu olduğunu görüyorum. Bu Türkiye’yi iyiye götürmez” dedi.

Çiller, muhalefeti de hedef alırken, “Ben, baktığımda karşımda yönetime talip birçok parti görüyorum. Ben, o partilerin toplam koalisyonunu görüyorum, bu bana çok düşündürücü geliyor. Ben böyle koalisyonlarda yaşadıklarımı zaman zaman aktarmaya devam edeceğim. Bunun partizanlıkla ilgisi yok. Ben sadece bundan sonraki gençlerin seçimlerini yaşananların doğruluğu üzerine oturtmalarını istiyorum. Benim endişem sadece Türkiye.” dedi.

MERKEZ SAĞDA YENİ OLUŞUM

Türk siyasetindeki bölünmelere dikkat çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir girişimdir. Bugün Türkiye’de ve bu koalisyonlar içinde olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birçok parti dolaşılıp, kaynatılıp ortasından çevrilen bir şeye merkez sağ diyemezsiniz. Veya yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ bütünleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. Dolayısıyla bugün parlamenter sistemi koalisyonlarla talep edenlerin içinde merkez sağ olmamasını ayrıca büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×