Orman Yangınlarında bakanlık filosu kuruluyor

Orman Yangınlarında bakanlık filosu kuruluyor
Bakanlık, çıkan orman yangınlarının ardından gündeme gelen dev yangın söndürme uçaklarının alımı için araştırma yapıyor.
İzmir'de ağustos ayında çıkan ve 3 gün süren orman yangını, güçlükle söndürülebilmişti. Çıkan yangında; Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verilerine göre 500 hektar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin verilerine göre 5 bin hektar alan zarar görmüştü.
YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI TARTIŞMASI
Yangın esnasında ve sonrasında ise Türk Hava Kurumu'nun kullanılmayan uçaklarıyla başlayan tartışma, uzun süre devam etmişti.
BAKANLIK JUMBO JETLERİ ARAŞTIRIYOR
Kokpit.aero'nun haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, Boeing 747 uçağının alınması konusunda çalışma başlattı.
Bakanlık uçağın yangın söndürme için modifiye edilmesi, fiyatı, modifikasyonu ve kullanılması konusunda da rapor hazırlıyor.TEK UÇAK AMERİKA'DA
Kaliforniya gibi daha düz ve büyük orman arazilerine sahip bölgelerdeki yangınlara müdahale için önce 747 Jumbo Jet’in 100, sonra da 200 modeli modifiye edildi.
Bunu iki yıl önce artık yolcu operasyonu duran ve ağırlıklı kargoda kullanılan 747-400’ler izledi. Halen dünyadaki tek 747-400 uçağı, ABD’de uçuyor. Geçtiğimiz günlerde bu uçak, Bolivya’ya gönderilmişti.
70 BİN LİTRE SU TAŞIYOR
Global SuperTanker uçağının kimyevi madde veya su taşıma kapasitesi 70 bin litre. Uçak suyu veya kimyevi maddeyi ister tek, istenirse spreyleme yaparak geniş bir bir alana bir kaç seferde atabiliyor.
Dört motorlu uçak, 2 bin 400 metrelik pistlerden havalanabiliyor. İndikten sonra 30 dakikada dolum işlemi tamamlanıp tekrar yangın bölgesine hızla gidiyor. Saatteki hızı 850 kilometre olan uçak, alçaktan manuel uçuşla cüssesinden beklenmeyecek kıvraklığa sahip.
BAKAN, RUSYA'DA UÇAK İNCELEDİ
Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün Rusya'ya giderek; beraberindeki heyetle Türkiye'nin almayı planladığı Rusya'nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog'u ziyaret etti.
Pakdemirli, Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını kullanarak su boşaltımı da gerçekleştirdi.
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri'nin Develi ilçesinde 25 ev karantinaya alındı Kayseri'deki bir mahallede 24 evin karantinası sona erdi TALAS’TA LOKANTA VE KAFELER YENİ NORMALE HAZIR MELİKGAZİ’DE ŞEHİR MERKEZİ DAHA DÜZENLİ VE TEMİZ OLACAK Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası, iş yerlerini dualarla açtı Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali kısıtlamanın kalkmasıyla hareketlendi Kayseri Üniversitesi, Online Üniversite Tercih Fuarına Katıldı DÜNYADAKİ TEK ALTERNATİF; KAYSERİ Kayseri Şehir Hastanesinde "normalleşme" yoğunluğu Kayseri'de 3 otomobil kazaya karıştı: 4 yaralı DAHA YEŞİL KOCASİNAN İÇİN 15-20 YAŞ ARASI AĞAÇLAR TOPRAKLA BULUŞTU Kayseri'de traktörün motor aksamına giren yılanı itfaiye ekipleri çıkardı KORAMAZ VADİSİ’NDE BİLİMSEL ÇALIŞMALARA BAŞLANDI Kayseri'ye Covid-19 Test Merkezi Kuruluyor Kayseri’de sulu sistemle çalışan sinema makinesi şaşırtıyor Kayseri'de kafe ve restoranlarda tedbirli yeni dönem başladı MELİKGAZİ'DE KAPALI İŞYERLERİNDEN 3 AYLIK KİRA ALINMAYACAK Kayseri'de Seyahat kısıtlamasının sona ermesiyle araç yoğunluğu oluştu Kayseri'de trafik kazası: 2 yaralı Kayseri Valiliği: İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı Türkiye'de salgın ne zaman bitecek? Bakan Koca yanıtladı Sağlık Bakanı Koca :Vaka sayısında bugüne kadar ki en düşük sayı görüldü Bilim Kurulu Üyesi: Restoranlarda açık alanları tercih edin Meteorolojiden 5 il için yağış uyarısı Kayseri'de 65 yaş üstü vatandaşlar sokaklara çıktı
×