Koronavirisünde İlginç Tespit ! Her türlü eşyadan bulaşabiliyor

Koronavirisünde İlginç Tespit ! Her türlü eşyadan bulaşabiliyor
Çin'de ortaya çıkan ve dünya çapında acil durum ilan edilmesine neden olan koronavirüs'ün yalnızca solunum yoluyla değil, başka yollarla da bulaşabildiği keşfedildi. Bilim insanları, koronavirüs bulaşmış bir hastanın evinin kapı kolunda da virüs tespit edildiğini açıkladı.tespit etti.
Çin Guangzhou'da bilim insanlarının koronavirüs ile ilgili yaptığı son keşif endişe yarattı. 
Koronavirüs bulaşmış bir hastanın evinin kapı kolunda da aynı virüsün tespit edilmesi, hastalığın yayılması konusunda bilinmeyen ve tespit edilmemiş yollar olabileceğini ortaya çıkardı. 
Uzmanlar ise, virüsün telefon ekranı, bilgisayar klavyesi, musluk ve diğer objeler üzerinden transfer edilebileceği konusunda uyarılarda bulundu. 
Çin'in kuzeydoğusunda bulunan Jilin bölgesindeki bir hasta da, başka bir hastayla aynı mikrofonu kullandığını açıklamıştı.
New ways of transmitting the coronavirus have been reported, and virus nucleic acid has been detected outside human bodies, sparking public concerns that the virus could be transmitted in unknown and undetected ways. https://t.co/d6XQolicVb
— Global Times (@globaltimesnews) February 4, 2020
?Öte yandan, Çin'in Vuhan kentinden tahliye edilen bir Belçika vatandaşı ile Singapur'a yaptığı iş ziyaretinde Çinli iş insanlarıyla görüşen Malezya vatandaşında yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi.
Belçika Sağlık Bakanı Maggie De Block, basına yaptığı açıklamada, pazar günü 9 Belçikalının Çin'in Vuhan kentinden tahliye edildiğini anımsattı. 
Tahliye edilen 9 kişiden birinde koronavirüsün tespit edildiğini belirten De Block, diğer 8 kişinin testlerinin yapıldığını ve virüsün görülmediğini söyledi.
De Block, koronavirüs tespit edilen kişinin Saint Peter's hastanesine kaldırıldığını, sağlık durumunun iyi olduğunu ifade ederek, "Hastane gerekli tecrübe ve teçhizata sahip" açıklamasında bulundu. 
Çinli iş insanlarıyla görüşen Malezyalı'da da koronavirüs teşhisi
Öte yandan, Malezya basınında yer alan haberlere göre, Selangor eyaletinde yaşayan 41 yaşındaki ismi açıklanmayan bir erkek, yüksek ateş ve boğaz ağrısı şikayetiyle doktora gitti.
Yetkililer, geçen haftadan bu yana hastanede tutulan kişiye koronavirüs teşhisi koydu.
Hastanın 16-23 Ocak tarihlerinde Singapur'a iş ziyaretinde bulunduğu ve ziyareti sırasında Çinli iş insanlarıyla görüştüğü açıklandı.
Olaya dair açıklama yapan Sağlık Bakanı Dzulkefly Ahmed, hastanın şu an sağlıklı koşulda olduğu ve karantinasının süreceğini belirtti.
Söz konusu vakayla birlikte ilk defa bir Malezyalının koronavirüse yakalandığı açıklandı. 
Dünya Sağlık Örgütü 'uluslararası acil durum' ilan etmişti 
Çin'de, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 361'e, virüs bulaşan kişi sayısı 17 bin 205'e yükselmiş, virüsün tespit edildiği kişi sayısı dünya genelinde ise 17 bin 300'ü aşmıştı.
Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve azarı kapatmıştı.
Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de 'uluslararası kamu sağlığı acil durumu' ilan etmişti.
PAYLAŞ
GÖNDER
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar çok sert düştü Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor! İşte 320 milyar metreküp doğal gazın ekonomik değeri Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İlk cevabı aldılar' demişti... İşte perde arkası Eldeki veriler net ve açık olarak gösteriyor ki bu gidiş iyi değil Sağlık Bakanı Koca: 06 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Kayseri'de Turan Derneği'nden 'Seninleyiz Azerbaycan' açıklaması Dünyada ilk kez kara canlısının fosili Yamula Barajı'nda bulundu Ayasofya'da ilk cuma namazını kimin kıldıracağı açıklandı KTO Başkanı Gülsoy : "AB Türkiye'siz, Türkiye'de AB'siz olmaz" İsrail'de provokatif hareket! Kudüs'te Türk bayrağı yaktılar AK Parti'li Ömer Çelik'ten 'wayfair' açıklaması Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı 4'lü ittifak LGBT lobileri LC Waikiki'ye boykot kararı aldı! Virüs havadan bulaşıyor mu? DSÖ açıkladı Detaylar belli oldu: Sosyal medya düzenlemesinde neler var? ABD'den tartışma yaratacak Ayasofya çıkışı: Müze olarak kalsın El dezenfektanı içen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu Dünya Sağlık Örgütü : Pandemi büyüyor, Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor Şok Karar ! Hac Yasağı Getirildi Suriye'de görevli askerler şehit babalarını unutmadı Türkiye'nin terörle mücadelesi Arap ülkelerini rahatsız etti Coronavirüs İlacı Bulundu! Kapıkule'den 15 bin gurbetçi giriş yaptı Karayel, AB-Türkiye Dostluk Grubu ile AB ilişkileri ivme kazanacak
×