Koronadan Ölen Kişinin Cenazesinden Virüs Bulaşır mı ?

Koronadan Ölen Kişinin Cenazesinden Virüs Bulaşır mı ?
"Virüsü ölenler değil, hayatta kalanlar yayıyor" diyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın'a göre ölü yıkama, kefen giydirme ve defin işlemleri yapanların tedbir alması şart
Küresel salgın haline gelen Kovid-19 nedeniyle Türkiye'de en az 10 bin 827 kişiyi enfekte olurken, 168 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
Koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedenler defnedilirken, ölülerden Kovid-19 bulaşıp bulaşmayacağı tartışma konusu oldu.
"Virüsü ölüler değil, asıl hayatta kalanlar yayıyor" 
Koronavirüsün cansız bedende yaşamasının söz konusu olmadığını, Kovid-19'un bireylere, yakın mesafedeki bir başka canlı insandan direkt şekilde ya da el sürülen bir yüzeyden dolaylı biçimde geçebileceğini vurgulayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU) Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, şunları söyledi:
Bir mevtanın etrafa bulaştırma şansı yok! Virüsün toprağa, oradan bitkiye, oradan da insana bulaşması mümkün değil. Virüsü ölüler değil, asıl hayatta kalanlar yayıyor! Buradaki asıl nokta şu, kişiler cansız bedenlerden koronavirüs bulaşma korkusunu canlılardan da duyarsa, sorun o zaman çözülür. Cansızlardan bulaştığı kadar canlılardan bulaşmasından korksunlar.
"Yıkama ve defin işlemlerinde ölüden çıkan sıvılarda virüs olma ihtimali vardır"
Ancak Prof. Aydın, ölülerle temas eden kişileri, cansız bedenden sızabilecek sıvıya karşı uyardı:
Yıkama ve defin işlemlerinde ölüden çıkan sıvılarda virüs olma ihtimali vardır. Eldiven, maske ve tulum ile ölüyü yıkamalı ve kefenlemeli. Ölüyü yıkama, kefenleme ve defin etmeye kadarki temaslarda risk var ancak ölü defnedilip toprağa konulduktan sonra çevreye bulaşı (bulaşma riski) söz konusu değildir. Standart bir defin işlemi yeterlidir.
“Cenazeler bu dönemde çok riskli”
Defin işlemlerinin ardından eldiven, maske ve tulumun çıkarılıp çöpe atılması, ellerin de yıkanması gerektiğini belirten Aydın, cenaze ortamlarının bulaş riskini artırdığını söyledi.
Kovid-19 riskinin had safhada olduğu şu dönemde cenaze, defin ve toplu yapılan dua gibi kalabalık ortamların sağlık açısından tehlikeli olduğuğunu belirten Prof. Dr. Kemalettin Aydın, bireysel izolasyona uyulup, 1.5 metre kuralının korunmasının güç olmaısnı gerekçe gösterdi.
"Dua rahmetlilere her yerden gider"
Katılımcı sayısının olabildiğince düşük tutulması gerektiğini vurgulayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın, "Cenaze sahipleri ve cenazeye gelenler, birbirini enfekte edebilir. Camide ve mezarlıktaki işlemler, çok kısıtlı sayıda kişi ile yapılmalı. Kalabalık taziye ortamlarına girmeyip telefonla taziye ypaılmalı. Toplu Kur'an-ı Kerim okumaları, mevlitler de bu dönemde yapılmamalı. Gidilmek zorunda kalınırsa bireysel izolasyon mesafesi korunmalı, 1.5 metreden fazla yaklaşılmamalı. Dua rahmetlilere her yerden gider" ifadelerini kullandı.
"Hastanelerde mesafe mümkün olamıyor, sağlık personeli enfekte oluyor"
Kovid-19 hastalarına bakarken enfekte olan sağlık personellerinin durumuna da değinen Aydın, "Siz aileniz ile aranıza 1,5 metre mesafe koyabiliyorsunuz. Ancak hastanelerde bu mesafe mümkün olamıyor yüzde 100 önlem alınamıyor. Hasta ile aranızda 5-10 cm mesafe olabiliyor. Yoğun bakımda, 24 saat bakıma muhtaç hastalarda 5-10 cmlik mesafede uygulanan tıbbi tedavi ve tetkik amaçlı yaklaşımlarda, hasta dışarıya virüs saldığında bu hastalık, sağlık çalışanlarına da yayılıyor. Akciğerin incelenmesi aşamasında, entübe etme aşamasında, uyaran yüksek basınç yapıyor ve hasta hapşırıyor. Hastaya 5 cm mesafedesiniz, ışık ve hortum koymuşsunuz, hapşırdığında direkt etkileniyorsunuz" ifadelerini kullandı.
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri Valiliği Cuma Namazı Kılınacak Olan Camilerin Listesini Yayınladı ! Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Çelik: Sonbaharda küçük pikler olabilir Türkiye'de son 24 saatte 926 kişi daha COVID-19'u atlattı Kayseri'den Kazakistan ve KKTC'ye çilek fidesi ihracatı Bellona Kayseri basketbol takımı,Avcı ile devam edecek Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Kayseri Tabip Odası'nı yalanladı Kayseri'de Otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti Kayseri'de boş arazide cenin bulundu İkinci dalga gelecek mi? Bakan Koca açıkladı Vaka sayıları açıklandı... İyileşen hasta sayısı 130 bini geçti Resmi okullardaki yüz yüze telafi eğitim takvimi açıklandı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden özel spor salonlarına siperlik maske Kayseri'de Çocuk ve gençler yeniden sokağa çıktı MELİKGAZİ’DE YAPILACAK YENİ ÇALIŞMAYLA YAĞMUR SUYU TAŞKINLARI YAŞANMAYACAK Kayseri'de Çocuk yüzünden çıkan kavgada aileler birbirine girdi KOCASİNAN'DA ULAŞIM AĞI DAHA KONFORLU VE GÜVENLİ HALE GELİYOR TALAS'TA 7/24 KÜTÜPHANE İÇİN PROTOKOL İMZALANDI KAYSERİ ŞEKER 15 BİN ÇİFTÇİYİ TARIM KART İLE BULUŞTURUYOR Kayseri'de dinlenme tesisleri içinde yer alan restoranlar 24 saat açık olacak Kayseri'de 3 ev karantinaya alındı Kayseri'de Kardeşlerini uyurken bıçakladı Kayseri'de Kuaförde korona virüs tespit edildi, filyasyon ekibi müşterilerin peşine düştü MELİKGAZİ’DEN YEŞİLYURT MAHALLESİ’NE HİZMET ATAĞI Veriler açıklandı... Bugünkü vaka sayısı 800'ün altına düştü Kayseri'de etkili olan dolu tarım arazilerine zarar verdi
×