Kayseri'de yetiştirilen salçalık domatesler Türkiye'ye dağılıyor

Kayseri'de yetiştirilen salçalık domatesler Türkiye'ye dağılıyor
Kayseri'nin İncesu ilçesinde ilk defa yetiştirilen salçalık domateslerin yetiştirildiği tarlayı ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, "Kayseri'de üretim desenlerini değiştireceğiz"
"Farklı çeşitler ile demonstrasyon kurmak istiyoruz"
İncesu bölgesindeki üretim desenini değiştirmek istediklerini söyleyen Mustafa Şahin, "Yine İncesu ilçesinde, bölgedeki üretim desenlerini yavaş yavaş değiştirmeye başlıyoruz. Bu bölgede de sanayi tipi domates üretimi her geçen gün yaygınlaşmaya başladı. Geldiğimiz arazide, Tarım Kredi Kooperatifi ile sözleşmeli üretim yapılmış. Şu anda da hasat dönemindeyiz. Zaten görüyorsunuz ki çok güzel verim alınmış. Önümüzdeki yıllarda da yine bu alanlarda bizim farklı çeşitleri, sanayi tipleri bu bölgeye getirip, bir demonstrasyon kuralım istiyoruz. Daha sonra da kendilerinin beğenmiş oldukları çeşitleri, yöreye adapte olmuş çeşitleri de hızlı bir şekilde dahil etmiş olacağız üretim trendimizn içerisine. Sanayi domatesi ülkenin salça ihtiyacını karşılamanın yanı sıra baktığımız zaman da Kayseri zaten kendine münhasır olarak ev tipi salçasını insanların kışın ihtiyaçlarını karşılama anlamında da kendisi yapıyor" dedi.
"Yeni ürün çeşitleri yatırımcıyı bölgeye getirecektir"
Domates üretiminde başarılı olunmasının ardından yatırımcıları bölgeye çekeceğini söyleyen Mustafa Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti:
"Bu bir dönem sonra muhtemeldir ki pazarlarda insanların kendi ihtiyaçlarını karşılamak anlamında da üretime devam edecek. Ben üreticimize teşekkür ediyorum. Ellerine emeklerine sağlık. Artık şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz, arkamızda kepçe ile domatesi toplayıp, tıra yükleyerek Kayseri'den Türkiye'nin birçok noktasındaki salça üretim tesislerine bir ürün sevki sağlanıyor. Bu da ardından şunu getirecektir, bu bölge içerisinde eğer sanayi tipi domates üretimini arttırabilirsek, o zaman bununla ilgili bir yatırımcı bu bölgeye gelecek. Dolayısıyla üreticinin cebine girecek para da artacak. Nakliyeye vereceğimiz parayı kendi bölgemizde salçalık ya da sanayi ürününe çevirme şansımız olacak. Çok da iyi bir verim var ama İlkbaharın ilk dönemlerinde gelen dolu yağışı bitkiyi bir sarsmış. Ona rağmen iyi bir bakımla toparlamışlar. Artık şu an gördüğümüz alan, tamamen bitmiş kısmımız bizim. Bundan sonra tüm hasadı yapıp tarladan çekileceğiz. Ben bereketli olmasını temenni ediyorum. İlimizdeki ürün çeşitlerinin, desenlerinin arttırılması ve geliştirilmesi için de İl ve İlçe Müdürlüğü olarak elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz."
 
 
Kaynak: İHA
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayserispor'da yine Korona vakası! Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı! Sağlık Bakanı Koca: 19 Ekim Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kadir Has Stadyumu'nda ağırlayacak BEYDEĞİRMENİ’NDE KURA GÜNÜ TALAS'TA AİLE İÇİ MUTLULUĞA DESTEK Kayseri'de tırın altında kalan adam hayatını kaybetti Kayserispor'da Başkan Gözbaşı'nın ailesine yapılan çirkin saldırının yansımaları sürüyor Kayseri'de tehlikeli ırk köpek besleyen 3 kişiye binlerce lira para cezası Kayseri'de Vali Günaydın'dan 'akraba ziyareti' uyarısı Kayseri'de solunum sıkıntısı çeken bebek hava ambulansı ile hastaneye yetiştirildi Kayseri''de Otomobiller çarpıştı: 1 yaralı. Kayseri'de UNESCO miras alanındaki taş ocağına köylüler karşı çıktı Kayseri'de uyuşturucuyu vücuduna sararak getiren kadın gözaltına alındı Kayseri'de bunalıma giren şahıs intihar etti Kızılırmak’ta Balıklar ölüyor tehlike kapıda Kayseri'de hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 1 yaralı Bilim Kurulu üyesi anlattı! Grip, koronavirüsten nasıl ayırt edilir? Kayseri’de Toplu Ulaşıma HES Kodu Geliyor Sağlık Bakanı Koca: 18 Ekim Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Valiliği Açıkladı: 7 gün boyunca korona denetimi yapılacak Kayseri'de trafik kazasında yaralanan sürücü hava ambulansı ile hastaneye kaldırıldı İçişleri Bakanlığı'ndan 'Kovid-19 tedbirleri' konulu ek genelge FETÖ'nün şifreleme yöntemleri itirafçıların ifadelerine yansıdı BÜYÜKKILIÇ'TAN "TOPLU ULAŞIMDA HİJYEN" AÇIKLAMASI
×