Reklamı Kapat

Kayseri'de kaymakamlıktan aldıkları 3 düve ile hayvancılık sektörüne atılan aile ihracata başladı

Kayseri'de kaymakamlıktan aldıkları 3 düve ile hayvancılık sektörüne atılan aile ihracata başladı
Kayseri'de 1995'te uygulanan bir proje kapsamında kaymakamlıktan aldıkları 3 düve ile hayvancılığa başlayan aile, 25 yılda 450 hayvan sayısına ulaştı.
Kayseri'de uygulanan proje kapsamında kaymakamlıktan aldıkları 3 düve ile hayvancılık sektörüne giren Asıl ailesi, 25 yılda hayvan sayısını 450'ye çıkartarak ihracata başladı.
Salim Asıl (73), 1977 yılında gittiği Almanya'da bir çiftlikte 2 yıl çalıştıktan sonra Falahiye ilçesindeki köyüne dönerek tarım ve hayvancılık ile uğraşmaya karar verdi.
Almanya'da gördüğü simental ırkı sığırları memleketinde yetiştirme hayali kuran Asıl, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın Felahiye Kaymakamı olduğu dönemde devlet desteğiyle yürütülen bir proje kapsamında 3 düve alarak sektöre atıldı.
Üç oğluyla sırt sırta veren Asıl, yaklaşık 25 yılda biri Kayseri'de diğeri Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde olmak üzere kurdukları 2 işletmede 450 düvenin sahibi oldu. Bunları ülkenin birçok yerine satan aile, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı izinle Irak'a da 26 gebe düve ihraç etti.
 
 
Baba Salim Asıl, AA muhabirine, Almanya'da çalıştığı dönemde hayatında ilk defa gördüğü hayvanlara hayran kaldığını ve "bizim burada bunlardan niye yok" diyerek o dönem çok hayıflandığını söyledi.
Yıllar önce bir proje kapsamında devlet tarafından verilen 3 düve ile yola çıktıklarını anlatan Asıl, "Dönemin Felahiye Kaymakamı olan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, o dönem Almanya'dan 3 tane simental getirip verdi. Hem devletimizin verdiği krediden yararlandık hem de kültür ırkı simentalden faydalandık. Çocuklarımın da gece gündüz gayretiyle işletmemizi bugüne getirdik." diye konuştu.
Bugüne kadar hayvanları hep ithal ettiklerini ifade eden Asıl, ihracat yapacak kapasiteye geldikleri için çok mutlu olduğunu belirtti.
"Devletimiz tarafından bütün olanaklar sağlandı"
Oğul Faruk Asıl (47) ise hayvancılığı çocukluktan itibaren severek yaptıklarını söyledi.
İşlerini biraz büyüttükten sonra ilçeden Kayseri'ye geldiklerini dile getiren Asıl, şunları kaydetti:
"Hayvanların sütünü, peynirini binalarda sattık. Kooperatiflere düve tedarikinde bulunduk. 2006 yılında şirketimizi kurduk. Bugünlere önce Allah, sonra devletimiz sayesinde çalışarak geldik. İhracata da başladık. İnşallah memlekete, bize, herkese hayırlı olur. Bu işlerde hiç ihmal yapılmayacak. Azim, kararlılık ve çok çalışmayla oluyor. Mesleği herkese tavsiye ederim. Devletimiz tarafından bütün olanaklar sağlandı. İhracat için iznimizi verdi. Irak'a hayvanlarımızı teslim etti. Bunun devamı da gelecek."
Orta Doğu'nun ardından Avrupa'ya da hayvan satmayı hedeflediklerini kaydeden Asıl, "Çocuklarımız mı olur, torunlarımız mı olur bilmiyorum ama inşallah onlardan da bunu bekliyorum." şeklinde konuşu.
 
Kaynak:AA
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri’de gıda operasyonu! 4 işletmeye para cezası kesildi Bu hafta Kayseri'de en düşük sıcaklık -6 derece olacak Kayseri'de 56 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunan şahsa 21 yıl hapis cezası Kayseri'de Silahla yaraladığı arkadaşını hastane önüne bırakıp kaçtığı iddiası Kayseri'de Silahla korkutup cep telefonunu aldı, kimse anlamasın diye sözleşme imzalattı Kayseri'de jandarmadan DEAŞ operasyonu: 3 gözaltı Melikgazi Beğendik’in Yeni Sahibi Belli Oldu MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NDEN SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ ALİ DAĞI FÜNİKÜLER PROJESİ ADIM ADIM İLERLİYOR BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR: “HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ” Kayseri'de yaya geçiş önceliğine uymayanlara ceza yağdı! Başkan Bağlamış : Kayseri'de 10 ayda 310 ton pastırma satıldı Bakan Koca açıkladı! İlk yerli aşımız kullanıma hazır Benim İşim Girişim Yarışması dördüncü dönem başvuruları başladı Benzine büyük zam geliyor Kayseri''de uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı. Sağlık Bakanı Koca: 24 Kasım Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Bebeğini Ölüme Böyle Terketti İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Ataman'dan istifalara ilişkin açıklama KAYSERİ’NİN DİLLERE DESTAN HAYIRSEVERLİĞİNE BİR ÖRNEK DAHA GERMİR MAHALLESİ’NE ÖĞRENCİ PANSİYONU YAPILACAK Kayseri'de Yalnız yaşayan yaşlı kadın evinde ölü bulundu KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN VERGİ MESAİSİ CEBİR MAHALLESİ SOSYAL TESİSİ’NE KAVUŞTU Bülent Arınç istifa etti
×