Kayseri'de engellerini sporla aştı üç farklı branşta başarılara koştu

Kayseri'de engellerini sporla aştı üç farklı branşta başarılara koştu
Kayseri'de doğuştan bedensel engelli Kadriye Yılmaz, 20 yaşında üç farklı spor branşını başarılı bir şekilde yapıyor. Kadriye Yılmaz, Türkiye'de tekerlekli sandalyede okçuluk, tekerlekli sandalye basketbol ve badminton sporunu aynı anda yapan tek sporcu olarak dikkat çekiyor. Yılmaz, pandemi sürecinin ardından düzenlenecek olan Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil etmeyi iple çekiyor.
Spor hayatına tekerlekli sandalye basketbolu ile başlayan Kadriye Yılmaz, yanına zaman içerisinde badminton ve okçuluk sporunu da ekledi. Özellikle okçuluk konusunda ülkemizde bu sporu yapan az kişiden biri olan Yılmaz, "Okçuluk özellikle pahalı bir spor. Bu durum beni zorluyor. Okçuluk malzemeleri özel aparatlar gerektirdiği için pahalı. Destek olmadan yapılması ve devam ettirilmesi çok zor. Malzeme konusunda destek bekliyorum" dedi. Antrenör Arzu Bayram Eser nezaretinde çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren Kadriye Yılmaz, pandemi nedeniyle uluslararası organizasyonların yapılamamasından dolayı çok istediği milli formayı giyemiyor. Gerekli ölçümlerin yapıldığını ve Kadriye Yılmaz'ın tekerlekli sandalye okçuluk sporunda turnuvalara katılma hakkı elde ettiğini dile getiren Antrenör Arzu Bayram Eser, "Kadriye ülkemizi Avrupa veya Dünya şampiyonasında temsil edebilecek tek sporcu. Pandemi dolayısıyla turnuvalar yapılamıyor. Son alınan bakanlar kurulu kararları nedeniyle gelen kısıtlamaların ardından antrenmanlarımızı da durdurmak zorunda kaldık. Bu dönemin biran önce bitmesini ve turnuvaların başlamasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Tek hayali milli formayı giymek
Spor konusunda tek hayalinin milli formayı giymek olduğunu dile getiren Kadriye Yılmaz, "Şu anda üç ayrı branşta spor ile ilgileniyorum. Bu branşlar badminton, tekerlekli sandalye basketbol ve okçuluk. Tekerlekli sandalye üzerinde okçuluk branşında Kayseri'de tekim. Her branşta olduğu gibi bu işte de zorluklar var. Avrupa'ya gitmek, milli olmak çok gurur verici bir şey. Ülkemi temsil etmeyi çok istiyorum. Tek hedefim milli bir sporcu olarak ülkemi temsil etmek" ifadelerini kullandı.
Spor engelliler için önemli bir fırsat
Kendisi gibi engelli bireylerin spor ile tanışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Kadriye Yılmaz, bu branşların iyi tanıtılmasının birçok engelli vatandaşın hayatını değiştirebileceğini vurguladı. Kadriye Yılmaz, "Kendi psikolojik durumundan dolayı olsun, ailesinden dolayı eve kapanan çok engelli var. Keşke engelli spor branşları daha çok tanınsa. Ben bu branşların doğru şekilde tanıtılmadığını düşünüyorum. Bu tanıtım iyi yapılamadığı için bir çok engelli evinde oturuyor. Başka şeylerle ilgilenemiyor. Keşke eve kapanan her engelli çıksa ve spor yapsa. O kadar keyifli ki. Sporun benim hayatıma çok fazla olumlu katkısı oldu" dedi.
En büyük destek ailesinden
Üç ayrı spor branşında başarılı şekilde ilerleyen Kadriye Ylmaz'a en büyük desteği ailesi veriyor. Sporun büyük yararını gördüklerini dile getiren baba Şenol Yılmaz, ailelerin çocuklarının engel durumuna bakmaksızın spora yönlendirmesinin onlara büyük katkı vereceğini dile getirdi.
 
 
 
Kaynak: İHA
PAYLAŞ
GÖNDER
Karayel: "AP'nin Kapalı Maraş kararını reddediyoruz" Sağlık Bakanı Koca: 03 Aralık Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Toplu ulaşım araçlarını kullanmaya çalışan pozitif ve temaslı 9 kişi HES koduyla tespit edildi Bakan Kasapoğlu ve eşi koronavirüse yakalandı BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR” YATIRIM VE HİZMET ODAKLI BÜTÇE SEMT PAZARLARINDA ELEKTRONİK SAYAÇ DÖNEMİ Kayseri'de Kaza yapan otomobil ters döndü: 3 yaralı Kayseri'de Engelleri aşarak kendi işini kurdu Kayseri'de Sokağa çıkma kısıtlamaları avcıları olumsuz etkiledi Kayseri İl Sağlık Müdürü Benli’den Filyasyon Açıklaması KASKİ'DEN SU SAYACI UYARISI Kim ne kadar zam alacak? İşte Oranlar Kayseri’de Belediye çalışanı, bayrak hassasiyeti ile gönülleri fethetti Kayseri’de ambulans şoförünü döverek hastanelik ettiler TARIMDAKİ BÜYÜME SEVİNDİRDİ Enflasyon rakamları açıklandı. En Başarılı Belediye Başkanları Anket Sonuçları Açıklandı Kayseri'de İki arkadaşın kavgası kanlı bitti: 1 yaralı Sağlık Bakanı Koca: 02 Aralık Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayserispor’un eski başkanı hayırsever işadamı vefat etti Kayseri'de Jandarma Kasım ayında kahvehane, pazar yeri ve halı sahalarda Covid-19 denetimi yaptı HAFTADA 10 UÇAK, ERCİYES İÇİN KAYSERİ’YE İNECEK Asgari ücret pazarlığında ilk toplantının tarihi belli oldu 7 bankanın çalışma saatleri değişti
×