Reklamı Kapat

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış: baklagillerde alarm veriyoruz

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış: baklagillerde alarm veriyoruz
Kayseri Ticaret Borsası, Türkiye'de bakliyat ürünlerine yönelik üretimin son yıllarda ciddi bir gerileme trendine girmesi nedeniyle kamuyonun dikkatini çekmek adına bir rapor yayınladı.
Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı. TÜİK verilerine göre 1990'lı yıllarda 630 bin ton olan kırmızı mercimek üretimi, 2013'te 395 bin tona geriledi.
 
216 bin ton olan yeşil mercimek üretimi 22 bin tona gerilerken, aynı dönemde nohut üretimi 860 bin tondan 506 bin tona düştü.
 
Kuru fasulye üretimi ise, 210 bin ton seviyelerinden 195 bin tona inerken bakla üretimi de 75 bin tondan 18 bin tona geriledi.
 
Yani bu rakamların özetine bakacak olursak ; 1990 yıllarda 2 milyon ton seviyelerindeki kuru bakliyat üretimi geçen yıl itibariyle 1.1 milyon tonu gördü.
 
1990'lı yıllarda 20 milyon dekar olan Türkiye'nin bakliyat ekim alanı 2013 yılında 8 milyon dekara geriledi.
 
Meselenin neden-sonuç ilişkisini ortaya koyarak çözüm yollarına bakalım ;
 
Türkiye'de son 20 yılda ekim alanı yüzde 60, rekoltede yüzde 40 civarına geriledi. Ekim alanındaki daralmaya karşın verim birçok bakliyat ürününde artış gösterse de söz konusu durum toplam bakliyat üretiminin sağlamaya yetmemiştir. Arzdaki yetersizlik ithalatın artışına neden olmuştur.
 
2013 yılında bakliyat ithalatı 235 milyon doları bulan Türkiye, bu alanda net ithalatının büyük kısmını kırmızı mercimek oluştururken bunu fasulye ile mercimek izlemektedir.
 
Üretim politikasındaki eksiklik ve yanlışlıkların da etkisiyle Türkiye'de baklagil yetiştiriciliği çiftçinin isteğine bağlı hale gelmiş durumda.
 
Sektörde yaşanan sıkıntıları gören Hükümet, bu alanda üretimi artırmak adına ; Bakliyatta kilogram başına verilen verilen primi yüzde 100 artırdı. Bakliyatta tohumluk kullanım desteği de yüzde 20 artırılarak dekar başına 10 TL'den, 12 TL'ye çıkarıldı. Pirinçte de KDV yüzde 8'den, yüzde 1'e indirildi.
 
Üreticilerin baklagil üretiminden çekilmesinin başlıca nedenleri ;
 
1- Üretim maliyetlerinin yüksekliği en temel sorunların başında gelmektedir. Üretimde kullanılan akaryakıt, gübre, ilaç ve tohum gibi girdilerdeki fiyat yüksekliği. Ana temel girdi fiyatları artarken, çiftçinin ürettiği ürünün fiyatı aynı oranda artmamaktadır. Dolayısıyla üretici para kazanamadığı için de üretimden kaçmaktadır. Türkiyede tarım dışı kalan 4 milyon hektar alan bunun kanıtıdır.
 
2- Baklagil üretiminde işçilik maliyeti diğer alternatif ürünlere göre daha yüksek. Alternatif ürünlerde bu maliyet kısmen daha düşük. Üretim maliyetinin artması, verim düşüklüğü sonucu Türkiyede'ki üreticiler Dünya fiyatları ile yarışamamaktadır.
 
3- Üretici tercihini makinalı hasat yapılan ürünlerden yana kullanıyor. Yani daha az zahmetli, maliyeti düşük, insan gücüne daha aza gereksinim duyulan ürünlere yöneliş var. Bu durum baklagil üretimi açısından gelecekte de büyük tehlikeye işaret etmektedir.
 
4. Baklagil üretiminin iklim koşullarına sıkıca bağlı olması sorun oluşturmaktadır. Ülkede kuraklık yaşandığı zaman, baklagil üretimi olumsuz etkilenmektedir.
 
5- Türkiye'de kuru tarım alanlarında daha çok eski toprak işleme teknikleri uygulanmakta, bu nedenle birim alan verimi düşerken üretim maliyeti artmaktadır.
 
Türkiye sektörde rüzgarı tersine çevirebilmesi için şu tür çalışmalar yapılabilir ;
 
1- Orta ve uzun vadeli politikalarla dışa bağımlılığı azaltacak ve kendine yeterlilik yönünde üretimi artıracak politikalar üretmeliyiz.
 
2- Destekleme uygulamalarının üretimi artırıcı, yönlendirici, teşvik edici, dengeli ve adil olmasına özen gösterilmeli. Alternatif ürünlerle rekabet şansını artıracak destekleme politikaları uygulanmalı.
 
3- Ülke potansiyeli bağlamında üretim politikası izlenerek ithalat yerine öncelikle kendine yeterlilik ilkesi geçerli kılınmalı. Özellikle hasat döneminde baklagil ithalatı yapılmamalı.
 
4- Ürün değerleme ve pazarlama olanakları sağlanarak ülkesel bir bakliyat politikası oluşturulmalı.
 
5- Ekim nöbetinde baklagillere daha fazla yer verilmeli. Orta Anadolu Bölgesinde kota nedeniyle ekim alanı azalan şeker pancarı üreticilerinin fasülye yetiştirmeleri teşvik edilmeli. Nadas alanlarının daraltılması projelerinin tekrar gündeme alınması düşünülmeli.
 
6- Baklagil üretiminde çeşitlilik ve devamlılık için teşvikler artarak devam etmeli. Desteklemelerde baklagillere pozitif ayrımcılık hayata geçirilmeli.
 
7- Baklagillerde fiyat oluşumunda etkili olan standardizasyon, homojenlik ve renk albenisi gibi kalite kriterleri dikkate alınarak üretim yapılmalı.
 
8- İyi tarım uygulamaları, organik tarım gibi üretim sistemlerini baklagil yetiştiriciliğinde yaygınlaştırarak, baklagil yetiştirmenin üstünlüğünü sağlayıcı, girdi maliyetlerini azaltıcı çalışmalar yapılmalı.
 
9- Üreticiden tüketiciye perakende zinciri kurularak fiyat farkının üretici lehine oluşması sağlanmalı.
 
Türkiye'de baklagillerin gelecek eğilimlerinin belirlenmesi ;
 
Şimdiye kadar çeşitli kurum ve kuruluşların araştırma bulgularına göre, 5 yıllık gelecek süreçte, Türkiye'de nohut, kırmızı mercimek ve fasulye ürünlerine ait ekim alanlarının, üretim miktarının ve buna bağlı olarak ihracatın azalacağı öngörülüyor. Araştırmalar bununla birlikte tüketim miktarının, ithalatın ve üretici fiyatlarının artacağı tahmin ediliyor.
 
Son 7 yılda bakliyat ithalatı yüzde 181 arttı. Artan talep ithalatla karşılanır duruma geldi. Dolayısıyla baklagillerde üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 84.3'e geriledi. Üretimdeki azalmanın etkisiyle fiyatlar yükselişe geçti. Gelecek 5 yıla yönelik baklagil öngörüleri endişe verici duruma gelmiştir.
 
Bakliyat ithalatının büyük bir kısmını kırmızı mercimek oluştururken, bunu fasulye, yeşil mercimek ve nohut izliyor. Dünya bakliyat üretiminde yüzde 25'lik pay ile Hindistan ilk sırayı alırken, Türkiye ise 10 ncu sırada bulunuyor.
 
Sonuç olarak, Baklagil sektöründe Türkiye'nin kendine yeterli hale gelmesi, ihracatta söz sahibi olması ve ithalatın minimize edilmesi için bu tespitlerimizin dikkati alınmasını temenni ediyoruz.
 
Baklagil sektörünün Kayseri’deki durumunu değerlendirecek olursak ;
 
Fasulye ekim alanı ; 2004 yılında 28.590 dekar iken, 2018’de bu bu durum 15.619 dekara gerilemiş.
 
Nohut ekim alanı ; 2004 yılında 68.220 dekar iken, 2018’de, 75.212 dekara çıkmış artış göstermiş.
 
Yeşil ekim alanı ; 2004 yılında 5.520 dekar iken, 2018’de, 1350 dekara düşmüş
PAYLAŞ
GÖNDER
Erdoğan: Hakkımızı mücadele ederek söke söke alacağız YATIRIMCILARIMIZI TÜRKİYE’NİN EN UYGUN VE EN BÜYÜK SERBEST BÖLGESİ’NE BEKLİYORUZ Tiryakilere kötü kötü haber! Sigara ve alkole ÖTV zammı geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan:Salgın döneminde iki sektörün önemi ortaya çıktı TARIMDA ÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor Kayseri’ye İki Yeni Okul Daha Akaryakıtta çifte indirim yapıldı Sarma sigara satışı yasaklandı mı? Belediyenin tıbbi aromatik bitki tarlaları çiftçiye yön verecek 1 Temmuz'dan sonra, borcu olanın elektrik ve doğalgazı kesilecek BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN YKS’DE “ÜCRETSİZ ULAŞIM” AÇIKLAMASI Kayseri'ye Yakışır ! Tarım arazisine izinsiz yapıya büyük ceza yolda. BÜYÜKŞEHİR’DE YATIRIM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR Akaryakıta çifte zam geliyor BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN UĞUREVLER’E ÇİFTE MÜJDE Kayseri'de Zabıtadan seyyara geçit yok BAŞKAN PALANCIOĞLU, MELİKGAZİ’DE YAPILAN VE YAPILACAK PROJELERİ ANLATTI 800 yıllık Kayseri Kapalı Çarşı esnafı umudunu gurbetçilere bağladı Kayseri Valiliği Bakkallar ve büfelerin açılış ve kapanış saatlerini yeniden düzenledi Bakan Soylu açıkladı: Ehliyet, Kimlik Kartı ve Banka kartı birleşecek Kayseri’de Hileli Gıda Üreten Firma Sahibi Hapis Cezasına Çarptırıldı Kayseri'nin alışveriş portalı E-38 hizmete başladı İkinci el araç satışlarında EFT ve kapora dolandırıcılığı
×