Kayseri pancarının serüveni başladı

Kayseri pancarının serüveni başladı
Kayseri'de 1954 yılında kurulan Kayseri Şeker Fabrikası'nda, Kayseri, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Tokat ve Nevşehir illerine bağlı 450 köyden getirilen pancarların, çeşitli işlemlerden geçirilip şekere dönüştürülmesi yolculuğu başladı.
Kayseri'de 1954 yılında kurulan Kayseri Şeker Fabrikası'nda, Kayseri, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Tokat ve Nevşehir illerine bağlı 450 köyden getirilen pancarların, çeşitli işlemlerden geçirilip şekere dönüştürülmesi yolculuğu başladı.
Kayseri'de, Ankara yolu üzerinde bulunan Kayseri Şeker Fabrikasında 450'ye yakında köyde 14 bin 500 çiftçinin ürettiği pancarlar oluşturulan randevu sistemiyle tarladan sökülüp kamyonlara yüklenerek fabrikaya getiriliyor. Ürünlerini tarttıran çiftçiler, ürettiklerin şeker pancarının kalite kontrolü için ekspertizlere ürünlerini teslim ediyor. Pancardaki şeker oranının tespit edilmesinin ardından kamyonlar yük boşaltma alanına gönderiyor. Bantlı sistemle tesis içine alınan şeker pancarları tazyikli su ile temizlendikten sonra ot ve kök kalıntılarından arındırılıp, kıyım bıçaklarıyla kıyılarak üretim bandına alınıyor. Büyük kazanlarda çeşitli işlemlerden geçirilerek kristalleştirilen şeker daha sonra çuvallama işleminin yapıldığı bölgeye götürülüyor. Şeker pancarının şekere dönüşümü 24 saat sonra çuvallanıp depolanmasıyla son buluyor.
'ŞİMDİ HASAT ZAMANI'
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker'in Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker fabrikaları olmak üzer 3 tane fabrikasının bulunduğunu söyleyerek, Fabrikalarımızın hepsinde üretim yapılıyor. Şimdi hasat zamanı. Şeker pancarının şekere doğru olan yolculuğu başladı. Şeker pancarı tarladan sökülmek suretiyle çiftçilerimizin 6 aylı bir süre içinde büyük gayretle emek vererek yetiştirdiği şeker pancarı kamyonlarla fabrikalarımıza getiriliyor. Bu pancarlar fabrikalarımıza şekere dönüşüyor. Bu yolculuğun mutluluğunu taşıyoruz. Kayseri Şeker 3 fabrikasında günlük yaklaşık 35 bin ton şeker pancarı işliyor. Buradan da 5 bine tona yakın bir şeker elde ediyor dedi.
3 FABRİKADA 3 MİLYON 200 BİN TON ŞEKER PANCARI İŞLENECEK
Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal fabrikalarında bu sene 3 milyon 200 bin ton şeker pancarının işlenecek, yaklaşık 460 bin ton şeker elde edileceğini vurgulayan Akay, şunları söyledi Üretilecek 460 bin ton şeker Türkiye'nin toplam şeker ihtiyacının yüzde 17'sini karşılıyor. Böyle bir kapasiteye sahip. Bunların sonucunda ticari değeri de bu sene için 1 milyar 800 milyon civarında olmasını bekliyoruz. Bu tabi 15 bin çiftçi ailesi, çalışanlar, nakliyeciler geniş bir kitleye hitap ediyor ve bunların geçimini sağlama aracıdır. Kayseri Şeker'in Türkiye ekonomisindeki yeri daha şekilde anlaşılmış oluyor. Kayseri Şeker İSO 500 çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde ilk 100 arasında yer alan bir şirkettir. Biz bu uygulamalarımızla bu özelliğimizi hem korumak hem de geliştirmek niyetindeyiz. İstihdama önemli katkı sağlıyoruz. Kayseri Şeker bu ekonomik büyüklüğü ile yatırım yapıyor. Yatırımla anlamında önemli adımlar atılıyor.
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri Valiliği Açıkladı:Kayseri’de Sokakta Maske Takmayana Ceza Yazılacak Sağlık Bakanı Koca:Yeni vaka sayısı binin altında seyretmeye devam ediyor Kayseri Valisi Günaydın’dan Koronavirüs Tedbirleri Açıklaması Kayseri'de zincirleme trafik kazası: 6 yaralı Düğünde 45 kişiye virüs bulaştıran 25 kişiye 85 bin lira para cezası Kazada kamyonet içerisinde sıkışan gencin imdadına sağlıkçı belediye başkanı yetişti Kronik rahatsızlığı olan 65 yaş üstü vatandaşlar Pazar günü sokağa çıkabilecek Kayseri'de Silahla yaralanan şahıs tedavi altına alındı Sağlık Bakanı Koca:Koronavirüste hayatını kaybeden sayısı 20'nin altına indi Kayseri'de 40 ev karantinaya alındı Kayseri'de 3 Mahallede 5 apartman karantinaya alındı Kayseri’de kalfanın testi pozitif çıktı tüm kuaförler testten geçti Kayseri Valiliği Cuma Namazı Kılınacak Olan Camilerin Listesini Yayınladı ! Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Çelik: Sonbaharda küçük pikler olabilir Türkiye'de son 24 saatte 926 kişi daha COVID-19'u atlattı Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Kayseri Tabip Odası'nı yalanladı Kayseri'de Otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti İkinci dalga gelecek mi? Bakan Koca açıkladı Vaka sayıları açıklandı... İyileşen hasta sayısı 130 bini geçti Resmi okullardaki yüz yüze telafi eğitim takvimi açıklandı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden özel spor salonlarına siperlik maske Kayseri'de Çocuk ve gençler yeniden sokağa çıktı Kayseri'de Çocuk yüzünden çıkan kavgada aileler birbirine girdi Kayseri'de dinlenme tesisleri içinde yer alan restoranlar 24 saat açık olacak Kayseri'de 3 ev karantinaya alındı
×