Reklamı Kapat

Karayel: "AP'nin Kapalı Maraş kararını reddediyoruz"

Karayel:
Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Kapalı Maraş kararını reddettiklerini belirterek, "Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bu bölgede otoritesi veya yetkisi yoktur." dedi.
Karayel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AP'nin, Kapalı Maraş kararıyla Kıbrıs Türk halkını yok saydığını ve Türkiye'yi haksız şekilde suçlamaya devam ettiğini söyledi.
Türkiye-AB ilişkilerinin bir süredir çeşitli konularda sınamalarla karşı karşıya olduğunu dile getiren Karayel, "Bu sınamalardan biri de Kapalı Maraş bölgesidir. Bu kapsamda Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bu bölgede otoritesi veya yetkisi yoktur. Kapalı Maraş konusunda alınan kararlar ve atılan adımlar yalnızca KKTC'ye aittir. Bu durum Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin siyasi emelleri doğrultusunda kullanılacak bir malzeme değildir." diye konuştu.
AB'nin, Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri tutmayarak Kıbrıs Türk halkı aleyhine yanlı ve adaletten yoksun davranış ve politikalar sergilediğini belirten Karayel, AP'yi, Kıbrıs'a ilişkin her konuda, özellikle iki taraf arasında anlaşmaya dayalı bir çözüme yönelik yapılabilecek olası müzakerelerde tarafsız ve yapıcı bir rol oynamaya davet etti.
"AP, Ada'da ve bölgede güven ve istikrarın tesis edilmesini istiyorsa bir an önce üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni, KKTC'yi yok sayan tek taraflı faaliyetlerden vazgeçirmeli." diyen Karayel, Türkiye'nin hem Akdeniz'deki haklarını hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını hiç kimsenin etkisine girmeden, hiçbir tehdide boyun eğmeden tüm gücüyle korumaya devam edeceğini vurguladı.
Akdeniz'de yapılan her hamlenin, atılan her adımın Türkiye'nin güvenliğine, hak ve menfaatlerine doğrudan etkisi bulunduğuna işaret eden Karayel, bu nedenle AP'nin aldığı kararın, Türkiye-AB ilişkilerini de ilgilendirdiğine değindi.
Avrupa ile gündemin yalnızca Akdeniz ve Kıbrıs'la sınırlı kalmayıp özellikle son zamanlarda artan yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile de devam ettiğini anlatan Karayel, Avrupa'da yabancı ve Müslüman karşıtlığının, iş yerlerinde, eğitimde ve adalet sisteminde açık şekilde ortaya koyulduğuna dikkati çekti.
Karayel, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi'nin yalnızca Avrupa'da bulunan yabancı ve Müslümanlar için değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin güvenliği ve istikrarı için de tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin insan haklarına ve Avrupa'nın birlikte yaşama modeline uymayarak dili, dini, ırkı, kökeni farklı olan kesimlere karşı saygılı ve adil olma sistemini toptan reddeden anlayışla davranmasından endişeliyiz." dedi.
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı olarak AP'nin hem Kapalı Maraş konusunda hem Akdeniz'le ilgili gelişmelerde hem de Avrupa'da yaşanan yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ilgili kararlarını yakından takip ettiklerini bildiren Karayel, AP'nin, hakkaniyet çerçevesinde, çözüm odaklı kararlarını beklediklerini ifade etti.
Karayel, AP'nin, Kapalı Maraş'a ilişkin aldığı kararı reddettiklerini belirtti.
 
Kaynak:AA
PAYLAŞ
GÖNDER
GIDA DA FAHİŞ FİYATA YENİ TEDBİRLER GELİYOR Benzin, Motorin ve LPG''de Büyük İndirim! Yağda fırsatçılık: Kur düştü fiyatlar düşmüyor Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Telegram uygulamasında sohbet edenlere önemli uyarı Yeni sektör oluştu, günlüğü 800 liraya korona refakati WhatsApp kullanıcılarından gelen tepkiler üzerine, gizlilik sözleşmesini erteledi. WhatsApp'tan Türkiye'deki kullanıcılarına özel duyuru Covid-19 hastalığı geçiren kişiler 5 ay sonra yeniden yakalanıyor Türkiye böyle aşılanacak BİP'e geçenlere uyarı: Tüm bilgileriniz Emniyet'le paylaşılabilir WhatsApp hangi verilerinizi paylaşacak? WhatsApp'ın 'onay dayatmasının' ardından kullanıcılar yerli güvenilir alternatiflere yöneliyor Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltti Türk mühendisler yaptı. SIM kartlar tarihe karışıyor Korona aşısını buldu ama yaptırması yasak: İşte nedeni Türk Bilim adamı Dünyayı kurtaran aşıya imza attı. Serveti 20 milyar doları aştı. Yeni mutasyon neden tehlikeli? Kovid-19 artık çocuklarda da mı etkili? Kayak sezonunu açan Erciyes'e yabancı turistler gelmeye başladı Buğday Arpa ve Mısırda Gümrük Vergisi Sıfırlandı Benzin ve motorine zam... Eşel mobil ilk defa devreye alındı Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen yerli aşıda, Faz-1 çalışmaları tamamlandı. Dünya genelinde "En yeşil kampüsler" sıralamasında Erciyes Üniversitesi dereceye girdi Bakan Karaismailoğlu: Şu anda trenimiz Kayseri'ye varmak üzere Karayel: "AP'nin Kapalı Maraş kararını reddediyoruz"
×