İstanbul'da seçimler yenilenecek işte tarih

İstanbul'da seçimler yenilenecek işte tarih
Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, "İstanbul seçimleri yenileniyor, hayırlı olsun" açıklamasını yaptı. Seçimlerin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılacağı açıklandı. YSK, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar verdi. İstanbul'da yeni seçim yapılıncaya kadar belediye bas¸kanlıgˆına I·c¸is¸leri Bakanı tarafından görevlendirme yapacak.
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul etti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılacak.
YSK'nin gündeminde, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazında kararını verdi.
Kurul, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla itirazı kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılmasına karar verdi.
YSK, MHP'nin Maltepe seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşecek.
Yenilenen seçimde neler tekrar edilecek?
Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.
Yenilenen seçimde aday listesi değişecek mi?
31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.
Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.
Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.
Seçmen listeleri güncellenecek mi?
31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.
Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri tartışmasına CHP de girdi Sağlık Bakanı Koca: 10 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Valiliği:Düğün,nişan,sünnet düğünü, kına gecesi etkinlikleri ilgili yeni kararları açıkladı BÜYÜKKILIÇ’TAN MECLİS TOPLANTISI’NDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ HAVALİMANI’NIN İHALE TARİHİNİ AÇIKLADI Sağlık Bakanı Koca: 09 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Sağlık Bakanı Koca: 08 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar Dövize ilk müdahale Kayseri'den 12 Milyon Dolar bozdurma talimatı verildi 'Yoğun denetimin'in sonuçları belli oldu Sağlık Bakanı Koca: 07 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Vali Günaydın Düğün Salonu İşletmecileri İle Bir Araya Geldi Asker uğurlama yasaklandı mı? Hangi illerde asker uğurlaması yasak? Sağlık Bakanı Koca: 06 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Başkan Palancıoğlu Covid-19 denetiminde Vali Günaydın ve Büyükkılıç'tan pazarda 'Korona virüs' denetimi Kayseri'de vali ve belediye başkanından 'koronavirüs' denetimi Sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Sağlık Bakanı Koca: 05 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Türkiye genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetimi yapılacak Sağlık Bakanı Koca: 04 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Türkiye 2023'e hazırlanırken AK Parti'de büyük dönüşüm başladı Sağlık Bakanı Koca: 03 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı AK Parti'li Özhaseki, pandemi sürecindeki çalışmaları için belediye başkanlarına teşekkür etti Sağlık Bakanı Koca: 01 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı
×