İnsanlarda Kelliğin Nedeni Ortaya Çıktı!

İnsanlarda Kelliğin Nedeni Ortaya Çıktı!
Yeni bilimsel araştırmaya göre, yaygın kirleticiler insanın saç derisindeki temel protein seviyelerini azaltıyor.
Toz ve yakıt parçacıklarının insan derisine etkisini test eden bir çalışmaya göre, hava kirliliği saç dökülmesine neden olabilir.
Araştırmacılar, yaygın kirleticilere maruz kalmanın, saçın uzaması ve korunması için gerekli 4 proteinin seviyesini düşürdüğünü keşfetti.
Araştırma, havadaki partiküllerin miktarının artmasıyla etkinin de arttığını ve şehirlerde yaşayanlarla endüstriyel işlere yakın kişilerin kelleşme riskinin daha büyük olduğunu gösterdi.
Hava kirliliğinin kanser, kalp ve akciğer hastalığı riskini de artırdığı ve her yıl tahminen 4,2 milyon erken ölüme neden olduğu daha önce ortaya konmuştu. Aynı zamanda depresyon ve düşük doğurganlıkla da ilişkilendirilmişti.
Güney Koreli bir kozmetik şirketinin finanse ettiği son çalışmanınsa hava kirleticileriyle saç dökülmesi arasında bağlantı bulan ilk araştırma olduğu söyleniyor.
Ancak Madrid’deki 28. Avrupa Dermatoloji ve Veneroloji Akademisi Kongresi’nde sonuçları açıklayan baş araştırmacı Hyuk Chul Kwok, laboratuvar dışındaki etkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmanın gerektiğini söyledi.
“Araştırmamız, saç köklerinde bulunan hücrelerin yaygın hava kirleticilerine maruz kalmasıyla yaşananların ardındaki bilimi inceledi” diyen Kwok, sözlerini şöyle sürdürdü:
Araştırma laboratuvarda yapıldı ve bunun, gündelik hayatlarında düzenli olarak kirleticilere maruz kalan insanları ne kadar hızlı etkilediğini anlamak için daha fazla araştırma gerekiyor. (...) Belirli seviyelerde bunun kellikle sonuçlanabileceğini varsaymak mümkün. Ama bunu doğrulamak için daha fazla nüfus temelli araştırma yapılması gerek.
Çalışma kapsamında insandaki folikül hücreleri, çapı 10 mikrometre ya da daha küçük olan ince toz parçacıklarından ve minik dizel parçacıklardan oluşan farklı konsantrasyonlara maruz bırakıldı.
Araştırmacılar daha sonra, hücrelerdeki protein seviyelerini tespit etmek için “Western blot” diye bilinen bilimsel bir yöntem kullandı.
Saç uzamasında, foliküllerin oluşumu ve düzenlenmesi sürecinde rol oynayan bir protein olan beta catenin seviyesinde azalma tespit ettiler.
Saçın uzamasından ve korunmasından sorumlu diğer üç protein de (siklin D1, siklin E ve CDK2) etkilendi ve hücreler, daha yüksek düzeyde kirleticiye maruz kaldığında seviyelerdeki azalmanın da arttığı gözlemlendi.
“İnsan derisi üzerindeki hücreler, yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan yaygın hava kirleticilerine maruz kaldığında, saç uzamasından ve korunmasından sorumlu hücrelerde bulunan proteinler önemli ölçüde azaldı” diye konuşan Hyuk Chul Kwon, sözlerine şunları ekledi:
Hücrelerin daha fazla kirletici maddeye maruz kalması, etkiyi de büyütüyor gibi görünüyor. (...) Bu nedenle sonuçlar, parçacık halindeki maddenin saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor.
Çalışmada saç dökülmesinde cinsiyet ve yaşla ilgili olası farklılıklar göz önüne alınmadı.
Hava kirliliğiyle mücadele eden Dünya Dostları’ndan (Friends of the Earth) Jenny Bates, “Bu, hava kirliliğinin vücudumuz ve sağlığımız üzerindeki rahatsız edici etkisini gösteren uzun bir bilimsel kanıt dizisidir. (...) Bakanlar, bu halk sağlığı kriziyle başa çıkmak için gereken güçle ve aciliyetle hareket etmeli. Bu kriz, Birleşik Krallık ekonomisine her yıl 20 milyar sterline mal oluyor” diye konuştu.
“Halkın, çevreyi daha az kirleten ulaşım biçimlerine geçmesi için teşviğe ihtiyacı var. Yollarımızda daha temiz araçlar ve daha az kirletici görmeye ihtiyacımız var. Dha iyi toplu taşıma araçlarına yapılacak daha fazla yatırıma ve güvenli bisiklet yollarıyla yürüyüş alanlarına ihtiyacımız var” diyen Bates, sözlerini şöyle noktaladı:
Bu sadece daha temiz ve daha sağlıklı kasabalar ve şehirler yaratmakla kalmayacak, iklime zarar veren emisyonları da kesecek.
PAYLAŞ
GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İlk cevabı aldılar' demişti... İşte perde arkası Eldeki veriler net ve açık olarak gösteriyor ki bu gidiş iyi değil Sağlık Bakanı Koca: 06 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Kayseri'de Turan Derneği'nden 'Seninleyiz Azerbaycan' açıklaması Dünyada ilk kez kara canlısının fosili Yamula Barajı'nda bulundu Ayasofya'da ilk cuma namazını kimin kıldıracağı açıklandı KTO Başkanı Gülsoy : "AB Türkiye'siz, Türkiye'de AB'siz olmaz" İsrail'de provokatif hareket! Kudüs'te Türk bayrağı yaktılar AK Parti'li Ömer Çelik'ten 'wayfair' açıklaması Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı 4'lü ittifak LGBT lobileri LC Waikiki'ye boykot kararı aldı! Virüs havadan bulaşıyor mu? DSÖ açıkladı Detaylar belli oldu: Sosyal medya düzenlemesinde neler var? ABD'den tartışma yaratacak Ayasofya çıkışı: Müze olarak kalsın El dezenfektanı içen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu Dünya Sağlık Örgütü : Pandemi büyüyor, Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor Şok Karar ! Hac Yasağı Getirildi Suriye'de görevli askerler şehit babalarını unutmadı Türkiye'nin terörle mücadelesi Arap ülkelerini rahatsız etti Coronavirüs İlacı Bulundu! Kapıkule'den 15 bin gurbetçi giriş yaptı Karayel, AB-Türkiye Dostluk Grubu ile AB ilişkileri ivme kazanacak Kudüs, Ramazan ayında Türkiye'den giden yardımlarla nefes aldı Suudi Arabistan'da kırbaç cezası kaldırıldı
×