Reklamı Kapat

BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ STRATEJİSİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ STRATEJİSİ
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları ve bürokratları ile bir araya gelerek, yol haritası da denilen Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni oluşturdu. Büyükkılıç, “Yaşanılabilir şehirler inşa etmenin yolu kentsel dönüşümlerden geçiyor. Biz de projelerimizi ve çalışmalarımızı bu alanda geliştiriyoruz” dedi.

Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin ortak çalışma sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmak üzere tamamlandı.

Bu kapsamda Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti Kayseri İl Başkan Başkan Vekili Fatih Üzüm, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Felahiye Belediye Başkanı Vural Coşkun, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan, Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sibel Livdumlu, Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Serdar Öztürk, Bayar Özsoy ve daire başkanları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan Başkan Büyükkılıç, AFAD verilerine göre Türkiye''de 2020 yılında irili ufaklı tam 33 bin 821 deprem meydana geldiğini, ülkenin deprem kuşağı üzerinde olduğunu göstermesi bakımından bu depremlerin önemini vurguladı.

Büyükkılıç, depreme dayanıklılık bağlamında gerek Kayseri’nin gerekse Türkiye’nin yapması gereken çalışmalar konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili birimlerinin yaptığı fedakârca çalışmaları takip ettiklerini belirterek, “Sihirli kelime olarak nitelendirdiğimiz ‘kentsel dönüşüm’ kelimesinin asıl amacının depreme dayanıklılık açısından önem arz eden yapı stokunun sağlanması, depreme dayanıklı olmayan yapıların da yok edilmesi, yenilenmesi konusunda yapılacak çalışmalardır. O açıdan şehir merkezi ya da taşra ilçesi gibi bir ayrım söz konusu olmaz” diyerek, Kayseri’nin 16 ilçesi ile tamamını bir bütün olarak nerede, hangi çalışmalar yapılması gerekiyorsa çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZI MUTLAKA YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin dünyanın en aktif deprem bölgelerinden birisi üzerinde olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Yapılan çalışmalara göre, yaklaşık 15 bin kilometresi ana aks olmak üzere, toplam 24 bin 500 kilometre uzunluğunda canlı fay hattı bulunmakta. 1900’lü yılların başından günümüze, topraklarımızda hasar doğuran 130 depremde 100 bin civarında can kaybı ve yaklaşık 2 milyon konut kaybı söz konusu olmuştur. Bu duruma tekrar düşmemek ve depremi göz ardı etmeden depreme dayanıklılık açısından kentsel dönüşüm çalışmalarımızı mutlaka yapmamız gerektiğini bilmekteyiz. Ayrıca fiziki açıdan konutların hem teknik olarak ömrünü yitirdiği, hem de insani yaklaşım açısından daha yaşanabilir konut haline dönüştürülmesinin gerektiğini paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 7 HEDEF

Kentsel dönüşümde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 7 temel hedef belirlendiğini belirten Büyükkılıç, bu hedefleri şöyle sıraladı:

“Afet risklerinin etkin bir şekilde bertaraf edilmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin kesin olarak sağlanması. Ana esas bu. Çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması ikinci önemli konu. Üçüncü önemli konumuz, ülke çapında sürdürülebilir kentsel dönüşümün benimsenmesi. Dördüncüsü yerinde dönüşümün, yatay mimarinin ve mahalle kültürünün esas alınması. Yerinde dönüşüm yapmadığınız zaman sıcak bakılmıyor ve zorluklar çıkarılıyor.  Beşinci esasımız sosyal ve teknik altyapı yetersizliğinin giderilmesi. Eğer alt yapı yetersizliği varsa, sosyal yönden de camisi, okulu, yeşil alanıydı, bunların sağlanması kentsel dönüşüm sırasında gidermek bizim görevimiz olmalı. Aynı zamanda engelli dostu şehirlerin hayata geçirilmesi. Bu da bizim olmazsa olmazımız, insani bir görev olarak, şehircilik açısından önemli ama bir kişi de olsa mağduriyet varsa ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesiyle gerekli çalışmaları yapmak. Yedinci konumuz yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil ve dengeli olarak paylaştırılması. Yenilenmenin getirdiği bir kazanım söz konusu, bunu da adil bir şekilde paylaşmanın doğru olacağını Bakanlığımız hatırlatmakta.”

Büyükşehir Belediyesi olarak Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ve çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırası oluşturulduğunu söyleyen Büyükkılıç, bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini; teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, okulları, ibadethaneleri, yeşil alanları, geniş yolları ile planlandığını, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşümleri öngören stratejilerin ortaya konulduğunu anlattı.

KAYSERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ

Başkan Büyükkılıç, öncelikli belirlenen dönüşüm alanlarında, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacı, engelsiz yaşam, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik ile tarihi ve kültürel mirasın korunmasının da göz ardı edilmediğini vurgulayarak, Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Kayseri Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde 16 ilçede bulunan tüm mahalleler iki grupta değerlendirilirken, birinci grup mahalleler olarak nitelendirilenler, mevcut imar plan ve yapılaşma tarihleri, yapı stoğu dikkate alındığında, ilgili ilçe belediyesi ile birlikte afet riski dikkate alınarak incelemeler yapılmıştır.

PAYLAŞ
GÖNDER
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 6 KIRSAL BÖLGEYE YOL YAPIYOR TUNCELİ’DEN ACI HABER: Eren-7 OPERASYONUNDA JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT OLDU… PİYASALAR HAREKETLENDİ… Kayseri’den kiraladıkları minibüsle CHP yürüyüşüne saldırı planı davasında yeni gelişme Kapasitelerini dolduran galeriler ayda 5 araç satamıyor. BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, İNGİLİZ MÜSTEŞARI KONUK ETTİ Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, 11 Hırsızlık Olayını Aydınlattı ARAÇ SAHİPLERİNE KÖTÜ HABER… BU GECE POMPAYA YANSIYACAK Kayseri’de feci ölüm! ATV'nin altında kaldı KAYSERİDE POLİS UYUŞTURUCU TACİRİNE OPERASYON YAPTI BÖLGEYE EKİPLER SEVK EDİLDİ —— SARIOĞLAN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI TARTIŞTIĞI KİŞİYİ VURDU KAYSERİ OSB’DE GEÇİCİ YÖNETİM GÖREVİ TESLİM ALDI ORUÇREİS KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI KAYSERİSPOR - ALANYASPOR’DAN TARİHİ FARK YEDİ! 6 - 3 Talep MHP’den Geldi Çıkma İhtimali Çok Yüksek! KAYSERİ’DE ANNE VE BABASI ÖLDÜRÜLEN GENÇTEN ŞOK İFADELER! 2 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Sanığın Cezası Belli Oldu. KAYSERİ’DE SEYYAR SATICI BIÇAKLA EYLEM YAPTI MOTORİNE BİR HAFTA İÇERİSİNDE İKİNCİ KEZ ZAM GELDİ POMPAYA YANSIYACAK KAYSERİ OSB’NİN YENİ BAŞKANI VE YÖNETİMİ BELLİ OLDU KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 30 BÜYÜKŞEHİR’İ GEÇEREK BİRİNCİ OLDU BAKAN GÜL: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KAYSERİ’YE ÖZEL İLGİSİ VAR KAYSERİDE KONTROLÜNÜ KAYBEDEN OTOMOBİL TRAMVAY YOLUNA UÇTU
×