Bir Manda ile hayatı değişti

Bir Manda ile hayatı değişti
Kayseri'de 3 çocuk annesi 55 yaşındaki Hörmet Kemer, dokuduğu halıyı satarak kazandığı parayla bir manda satın alarak başladığı besicilikte hayvan sayısını 20'ye çıkarınca mandıracılığa yöneldi.
Hacılar ilçesinde Erciyes'in eteklerindeki Hürmetçi Mahallesi'nde yaşayan Hörmet Kemer, 10 yıl önce halı dokuyarak aldığı bir mandanın sütünden yaptığı ürünleri satarak hayvan sayısını 20'ye çıkarttı.
Mandaların sütünü değerlendiren Kemer, evinin bahçesinde kurduğu kazanda yaptığı peynir, tereyağı, kaymak ve yoğurdu eşinin de yardımıyla kentteki iş yerlerine satmaya başladı.
Ürünleri beğenilen Kemer, mahallede hayvancılıkla uğraşan komşularından da süt satın alarak, üretimini artırdı.
Hörmet Kemer, AA muhabirine, manda sütünden ürünler yaptığını anlatarak, şöyle dedi:
"Sütü kendim pişirdim. Yoğurtları yaptım, eşim götürdü 1-2 firmaya vermeye başladı. Firmalar yoğurdu beğendi. Zamanla 50 firmaya ulaştık. Eşim 9-10 sene çalıştı o firmalarla. Bir süre sonra, 'Çok yoruldum, bu işi yapamıyorum.' dedi. 'Buraya ufak bir dükkan açalım. Burada değerlendirelim yoğurdu, sütü.' diye konuştum. Eşim 'tamam' dedi. Ufak ufak burada başladık. Köylü bize güldü. 'Vay, köyün içinde ürün satacakmış, yoğurt satacakmış, nasıl olacakmış bu?' diye güldüler. 'Aman, onlar desin dursun, biz yapacağız, satacağız.' dedik. Bahçemizde yaptığımız ürünleri satıyoruz. Bu ufak yerle başladık. Güzel oldu. Köylünün sağdığı sütü de alıyoruz. Kaç kişinin burada yoğurdunu, sütünü, kaymağını değerlendiriyoruz. Kendi yoğurdumu da burada yapıyorum. Buradan gelip alıyorlar yoğurdumu, sütümü, kaymağımı."
Bazı ürünleri il dışına kargo ile gönderdiklerini belirten Kemer, ayda 400-500 kilogram peynir, 3 tona yakın yoğurt ve 500 kilogram kaymak ürettiklerini aktardı.
Mandaları makine kullanmadan eliyle sağdığını vurgulayan Kemer, ürünlerinde katkı maddesi kullanmadığını belirtti.
Yorucu olmasına rağmen işini severek yaptığını vurgulayan Kemer, "Yorucu olmasına yorucu ama değiyor. Gönlümden gelerek de yapıyorum. Bu işi severek yapıyorum. Ben köyümü seviyorum. İyi ki memleketimdeyim. Şehir hayatını sevmem." diye konuştu.
Haber Kaynağı: AA
PAYLAŞ
GÖNDER
Evde izolasyonu delene ceza Kayseri Valiliği Açıkladı, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı Polis, dur ihtarına uymayana ateş açabilir mi? Altı şehirde daha 65 yaş üstüne virüs kısıtlaması Sağlık Bakanı Koca: 14 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yol haritamız hazır Kayseri''de trafik kazası: 5 yaralı! Vakaların arttığı ilçede 600 kişi karantinada Vali Günaydın'dan Muhtarlara Pandemi Mesajı Kayseri'de üzerinden toz esrar çıkan şahıs gözaltına alındı Kayseri'de balkonda çıkan yangında dumandan zehirlenen 2 kişi tedavi altına alındı Bu ilde nişan, sünnet, kına ve sokak düğünleri yasaklandı Bu ilde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı Sağlık Bakanı Koca: 13 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Adliyesi'nde demir çubuklu kavga:2 yaralı,13 gözaltı Kayseri'de İki aile arasındaki arsa anlaşmazlığında 2 kişi yaralandı Kafeterya, Restoran, Kıraathane vb. işletmelerle ilgili bir yasak daha kalktı Askerleri taşıyan midibüs kaza yaptı: çok sayıda yaralı var Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde trafik kazası: 1 yaralı Kayseri'de düğün salonundan önce şehir manzarasına karşı göbek attılar Kayseri'de direksiyon hakimiyeti kaybolan araç yan yattı Kayseri'de Direksiyon hakimiyetini kaybeden minibüs duvara çarptı Kayseri'de kararsız kaldı kazaya neden oldu Vali duyurdu: 65 yaş üstü vatandaşlara koronavirüs yasağı geldi! Eldeki veriler net ve açık olarak gösteriyor ki bu gidiş iyi değil
×