Belediye yasasında Uzlaşma Olacak mı? Gözler Ak Parti ve CHP’de

Belediye yasasında Uzlaşma Olacak mı? Gözler Ak Parti ve CHP’de
AK Parti ile CHP'nin belediye yetkilerinde köklü değişiklikler içereceği ifade edilen yeni bir yerel yönetimler yasası hazırlanmasına yönelik uzlaşma temaslarından sonuç çıkmadı.
Milliyet'ten Şevket Yaman'ın haberine göre: AK Parti'nin yeni bir yerel yönetim yasası için çalışma başlattığının kamuoyuna yansımasının ardından, CHP ile AK Parti arasında 2019'un ekim ayından itibaren temaslar başlamıştı. Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile hem telefon görüşmeleri yapmış hem de yüzyüze görüşmüştü. Milliyet'e konuşan Torun, bu temaslardan bir sonuç çıkmadığını açıkladı.
'Gelir azaldı'
Pandemi sürecinde, yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğununun görüldüğünü belirte Torun "Belediyeler, vatandaşın hayatına birebir dokunan hizmetler üretirler. Eğer yerel yönetimlerin bu hizmetleri süreklilik arzetmezse, bu toplum için büyük tehdit oluşturur. Zor durumda olan belediyeleri 'kendi haline bırakalım, ne yaparlarsa yapsınlar' diyemeyiz. Bu sadece CHP'li belediyeleri değil tüm belediyeleri ilgilendiren bir sorundur. Belediyelerin sorumlulukları yıllar içinde artmış ancak gelir kaynakları azalmıştır. Özellikle bu salgın sürecinde tüm yerel yönetimler ilave sorumluluklar almış, vatandaşlarımızın sağlığı için çok daha fazla hizmet üretmeye gayret etmiştir. Bu durum da kaynak sorununun artmasına neden olmuştur" ifadelerini kullandı.
'Gelin çözelim'
Torun şunları kaydetti: "CHP olarak yerel yönetimlerin sorunlarının çözülmesi için öneriler hazırladık ve bunu kamuoyuyla paylaştık. Ancak üzülerek söylüyorum iktidar bu önerilerimize kulaklarını kapattı. Belediyeler için tek bir iyileştirme dahi yapılmadı. Görüyoruz ki samimi değiller. Biz CHP olarak, kıyısından köşesinden değişiklikler değil, kapsamlı bir yerel yönetimler yasası istiyoruz ve önerilerimiz hazır. Gelin masaya oturalım bu sorunu çözelim."
PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Bağlamış’tan 15 temmuz demokrasi ve milli birlik günü mesajı Kayseri'de silahlı kavga: 1 yaralı BÜYÜKŞEHİR-TALAS EL ELE Kayseri'de FETÖ sanığı emekli albayın yargılanmasına başlandı Kayseri'de terör operasyonunda 3 kardeş yakalandı KOCASİNAN’DA KANALLAR DÜZENLİ OLARAK TEMİZLENİYOR Kayseri'de 17 yılda 28 ameliyatla hayata tutundu KURUKÖPRÜ’YE DOĞALGAZ, CEBİR’E SOSYAL TESİS Kayseri'de müstakil bir evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerini harekete geçirdi Kayseri'de Kayınbiraderi ile tartışan terzi balkonda pompalı tüfekle 2.5 saat bekledi Ak Parti İl Başkanı Çopuroğlu CHP İl Başkanı Özer’e Cevap Verdi İsrail'de provokatif hareket! Kudüs'te Türk bayrağı yaktılar Sahada 9 Kişi Kalan Kayserispor Beraberliği 90’da Kurtardı 1-1 Kayseri'de avukat, 'cinayete azmettirme' suçundan tutuklandı Sağlık Bakanı Koca: 13 Temmuz Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı AK Parti'li Ömer Çelik'ten 'wayfair' açıklaması Sürücülerin korkulu rüyası Kırkdilim'e inşa edilen tünellerde ilk ışık görüldü Kayseri'de uyuşturucu sanıklarına hapis cezası ! Testleri pozitif çıkan gelin ve damat balayı yerine hastaneye gitti KAYMEK’TEN 15 TEMMUZ’A ÖZEL SERGİ Kayseri'de Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 kişi ağır yaralı Nişandan Kayseri’ye dönerken kaza yapan Polis hayatını kaybetti Kayseri’den İlk 500'e Giren Firma Sayısı Belli Oldu Kayseri'de Kardeşini kurtarmak isterken parmağından oluyordu Erciyes dört mevsim kayak keyfi yaşatıyor
×