Başkan Bağlamış Pastırmanın en lezzetli olduğu dönemi değerlendirin!

Başkan Bağlamış Pastırmanın en lezzetli olduğu dönemi değerlendirin!
Kayseri'nin asırlık lezzetlerinden pastırma, ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve "pastırma yazı" olarak bilinen dönemde gerçek tadına kavuşuyor.
Kayseri'nin zengin mutfak kültüründe akla ilk gelen yiyeceklerden olan pastırma, adını verdiği "pastırma yazı"nda lezzetine lezzet katıyor.
Tarihi bin 500 yıl öncesine dayanıyor
Tarihi bin 500 yıl öncesine Orta Asya Türklerine kadar uzanan pastırma, pastırma yazı döneminde ayrı bir lezzete kavuşuyor.
Pastırma yapımı için en uygun zaman olarak gündüzlerin sıcak, gecelerin ise soğuk olduğu ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve pastırma yazı olarak bilinen dönem tercih ediliyor.
Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Türkiye'de pastırma ve sucuk üretiminin yüzde 30'unun Kayseri'den karşılandığını söyledi.
Erciyes'in esintisiyle kurutuluyor
En lezzetli pastırmanın pastırma yazı olarak ifade edilen dönemde imal edildiğini anlatan Bağlamış, Erciyes Dağı'ndan gelen esintinin, kurutmaya asılan pastırmanın olgunlaşması ve lezzet kazanmasında önemli rol oynadığını belirtti.
Bağlamış, pastırmanın doğal yöntemlerle üretildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
"Pastırma bir hayvanın yüzde 30'luk diliminden, en özel etlerden oluşur. Önce pres yapılır, tuzlanır, daha sonra damlarda 15 günlük bir bekletilme sürecine alınır. Doğal güneşten istifade edilerek pastırmalar damda kurutuluyor. Her yıl 10'uncu ayın sonu, 11'inci ayın 20'si arasında pastırma sıcağı dediğimiz sıcaklıklar olur. Pastırmalar normalde sıcak hava depolarında kurutulur. Bu tarihlerde ise dışarıda beklemeye bırakılır. Pastırma sıcaklıklarında, pastırma daha lezzetli olur."
PAYLAŞ
GÖNDER
Evde izolasyonu delene ceza Kayseri Valiliği Açıkladı, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı Polis, dur ihtarına uymayana ateş açabilir mi? Altı şehirde daha 65 yaş üstüne virüs kısıtlaması Sağlık Bakanı Koca: 14 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yol haritamız hazır Kayseri''de trafik kazası: 5 yaralı! Vakaların arttığı ilçede 600 kişi karantinada Vali Günaydın'dan Muhtarlara Pandemi Mesajı Kayseri'de üzerinden toz esrar çıkan şahıs gözaltına alındı Kayseri'de balkonda çıkan yangında dumandan zehirlenen 2 kişi tedavi altına alındı Bu ilde nişan, sünnet, kına ve sokak düğünleri yasaklandı Bu ilde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı Sağlık Bakanı Koca: 13 Ağustos Koronavirüs Vaka Sonuçlarını Açıkladı Kayseri Adliyesi'nde demir çubuklu kavga:2 yaralı,13 gözaltı Kayseri'de İki aile arasındaki arsa anlaşmazlığında 2 kişi yaralandı Kafeterya, Restoran, Kıraathane vb. işletmelerle ilgili bir yasak daha kalktı Askerleri taşıyan midibüs kaza yaptı: çok sayıda yaralı var Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde trafik kazası: 1 yaralı Kayseri'de düğün salonundan önce şehir manzarasına karşı göbek attılar Kayseri'de direksiyon hakimiyeti kaybolan araç yan yattı Kayseri'de Direksiyon hakimiyetini kaybeden minibüs duvara çarptı Kayseri'de kararsız kaldı kazaya neden oldu Vali duyurdu: 65 yaş üstü vatandaşlara koronavirüs yasağı geldi! Eldeki veriler net ve açık olarak gösteriyor ki bu gidiş iyi değil
×