Bakan Pakdemirli Tavuk Etininin Çamaşır suyu ile yıkanması olayına son noktayı koydu

Bakan Pakdemirli Tavuk Etininin Çamaşır suyu ile yıkanması olayına son noktayı koydu
Bakan Pakdemirli, “tüketim tarihi geçen etleri çamaşır suyuna basıp yeniden satıyorlar” iddiasını içeren haberi kaleme alan gazetecinin özür dilediğini söyledi
Bakan, Türkiye gazetesinde çıkan haberin ardından etleri makam odasında çamaşır suyuna bastığını söyledi
Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Başkanı Mehmet Mercan, son kullanma tarihi geçen ürünlerin çamaşır suyu ile yıkanıp döner yapıldığını söylemesinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den açıklama geldi.
Pakdemirli, Türkiye gazetesinde çıkan haberle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisini arayıp “Bu ne?” dediğini sordu.
“Gazeteciyi aradık, özür diledi”
Pakdemirli, Erdoğan’a “Benim bildiğim kadarıyla dönerde çamaşır suyundan bir şey elde edilmez ama ben yine de bakayım” dediğini aktardı ve şunları söyledi:
Gıda Kontrol Genel Müdürümüz, bu haberi yapan arkadaşı aradı. Adam özür diledi. ‘Sen Türkiye’de bu haberi yaydın. Yaydığına göre bildiğin, neresi varsa söyle, ekiplerimiz hazır. Baskın düzenleyeceğiz’ dedik. ‘Yok hayır’ dedi. Bir yandan da ben, makamda tavuk etlerini çamaşır suyunun içerisine bastırdım, ne olacak diye deniyorum. Elde edilen bir şey var mı, renk değişimi var mı diye baktık. Söz konusu değil. Bu haberi, yayanlar rulo döner üreticileri. Bunlar hazır döner üretiyorlar. İsteniyor ki Türkiye’de bütün döner büfeleri, hazır döner satın alsınlar, yerinden hazırlama yapmasınlar.
Pakdemirli, “Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız. Tutturacak usta varsa bravo” ifadesini kullandı
Milliyet’e konuşan Pakdemirli, bazı yanlış bilgilerin yetkili isimler tarafından söylendiğine dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:
Bu iş gıda kirliliğine geliyor. Efendim, ‘yumurta yemeyin, kolestrol yapar’... Bu da yasal düzenlemeden geçecek. ‘Hangi bilimsel gerekçelerle bunu söylüyorsunuz?’ diyeceğiz. Açıklayamazsa bunun bir cezai yaptırımı olması lazım. Para cezası. Onu ekrana çıkaran yayıncı kuruluşa da ceza var. Gıda konularında herkes tribüne oynamayı çok seviyor. Bu, insanların söyleceklerini kısıtlamak asla değil ama bir yanlış yönlendirme yapılıyorsa orada bir nokta koymak lazım. Başkalarının sağlığına zarar veriyorsa orada bir durmak lazım.
UDOFED Başkanı ne demişti?
UDOFED Başkanı Mehmet Mercan 22 Ocak’ta Türkiye gazetesinden Önder Çelik’e şu açıklamayı yapmıştı:
Son tüketim tarihi geçen ürünleri merdiven altı işletmelere daha ucuz fiyattan veriyorlar. Ben 12 liraya alıyorsam onlar 6-7 liraya alıyor. Çok bakteri üremişse çamaşır suyuyla bunları yıkayıp döner yapıyorlar.
 
PAYLAŞ
GÖNDER
×