Reklamı Kapat

BAĞLAMIŞ: SERA OSB KAYSERİ EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK

BAĞLAMIŞ: SERA OSB KAYSERİ EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK
Kayseri Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, “Kayseri Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin, Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Kayseri Ticaret Borsası, Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Sanayi Odası ortaklığında tüzel kişilik kazandığını belirtti.”

Başkan Bağlamış, Jeotermal enerjinin birçok sektörde maliyetleri düşüren önemli bir girdi olduğunu belirterek, “Yenilenebilir ve sürdürülebilir özellikleriyle jeotermal enerji, tarım ve enerji sektörü için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Hedefimiz İyi tarım, istihdam ve ihracaatı artırmaktır” dedi.

Başkan Bağlamış, özellikle jeotermal enerjinin olduğu bölgelerde iyi tarım uygulamalarının yapılmasına yönelikdestekler her geçen gün arttığını belirterek şöyle konuştu. Bu destekler sayesinde illerimizde teknolojik modern sera yatırımlarının arttırılması hedefleniyor. Böylelikle daha iyi ve kalite ürün yetiştirilmesi sağlanacak ve jeotermal enerji kaynakları ile daha az enerji gideri kullanılarak birim maliyet düşürülmesi sağlanacaktır. Birim maliyeti düşen ürünlerin yurt dışında daha karlı bir şekilde pazarlanması sağlanmış olacaktır. Ayrıca bu ürünleri ülke ekonomimize sağlayacağı katma değer ile tarımda ihracatta önemli artış sağlanmış olacaktır.

Üreticilerimiz modern teknolojik seralarda, yüksek verimlilikte tam otomasyon topraksız üretim yapıp aynı zamanda ürünlerine katma değer kazandırıp ülke tarımına büyük katkı sağlayacaklar.

 Jeotermal Kaynaklı Sera OSB’miz faaliyete geçtiğinde; 1.227 milyon m2 alanda, yıllık 35.000 Ton/Yıl üretim kapasitesine sahip olmasının yanı sıra%75’i kadın olan 1.500 kişiye de istihdam imkânısunacak.

Kendi kendine yeten, tek merkezden; yapı izinleri, sera ısıtması ve içme suyu, elektrik doğalgaz gibi ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

35 teknolojik sera işletme parselinde üretimgerçekleştirileceği gibi, 9 sanayi alanı ile de üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik sanayi tesislerineayrılacaktır” dedi.

Yerel yönetimler ve Valiliklerin jeotermal kaynakların doğrudan kullanımına yönelik projeleri desteklediğini ifade eden Bağlamış, “ Özellikle vatandaşın yararına olan, onların hayatını kolaylaştıran yatırımlara destek veriliyor. Avrupa Birliği proje çağrılarında da aynı durumu görüyoruz. AB projelerinde de bundan sonra jeotermal elektrik santrallere değil, jeotermal kaynakların doğrudan kullanımına destek verileceği belirtiliyor. Zaten aktif olarak şehir ısıtma ve modern sera yapılarında jeotermal kaynaklar kullanılıyor. Önümüzdeki süreçte jeotermal kaynakların JES’ler dışında birçok farklı sektörde kullanılacağına hep birlikte şahit olacağız gibi görünüyor. Yapılacak yatırımın öncelikle şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×