Reklamı Kapat

81 İL’DE EŞZAMANLI YAPILDI!

81 İL’DE EŞZAMANLI YAPILDI!
Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM), ürettikleri sahte içkiyi kargoyla piyasa süren suç gruplarına yönelik ülke genelinde başlatılan "Zincir" operasyonunda 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İçişleri Bakanlığının açıklamasında, EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının (KOM) insan sağlığını tehdit eden, devletin vergi kaybı yaşamasına neden olan kaçak ve sahte içkiye yönelik operasyonları sürdürdüğü belirtildi.

Bazı suç gruplarının sahte alkollü içki ürettikleri, etil alkolü kargo yoluyla alıcılara ulaştırdıkları ve kaçak alkollü içkilerin satışını gerçekleştirdiklerinin tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Kaçak ve sahte alkol ile alkollü içkinin üretiminden tüketiciye ulaşımına kadar oluşan zincirin deşifre edilmesi amacıyla KOM Daire Başkanlığı birimlerince uzun süreli takip gerçekleştirildi. Takip sonucu 7 ilde faaliyet gösteren 9 suç grubu deşifre edilerek yasa dışı üretim, tedarik ve dağıtım zinciri ortaya çıkartıldı. Ölümlere sebebiyet veren kaçak ve sahte alkollü içki alanında faaliyet gösteren suç gruplarının deşifre edilmesi ve tedarik zincirinin çökertilmesi amacıyla ''Zincir'' kod isimli operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında alkollü içkiyi ülkeye kaçak sokan, sahte üreten ve bunları kargo yoluyla gönderen suç gruplarının deşifre edilmesi amacıyla suç gruplarının faaliyet gösterdiği 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 641 adreste arama yapıldı. 178 şüpheli gözaltına alınması işlemine ise devam ediliyor."

Bu yıl 113 yasa dışı alkollü içki imalathanesi deşifre edildi

Açıklamada, bu yılın 8 ayında gerçekleştirilen 1113 operasyonda 778 bin 166 litre içki ile 275 bin 923 şişe kaçak ve sahte alkollü içki ele geçirildiği, 113 yasa dışı alkollü içki imalathanesinin deşifre edildiği ve yaklaşık 400 milyon lira vergi kaybının önüne geçildiği de bildirildi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×