2023 kadrosu için düğmeye basıldı

2023 kadrosu için düğmeye basıldı
Erdoğan’ın kongre sürecini erken başlatma kararının AK Parti’deki ‘değişim taleplerine’ verilen bir mesaj olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kabine ve parti yönetiminde değişime gitme beklentisi devam ederken, AK Parti’nin 2021 yılında yapılacak büyük kongresine ilişkin sürecin bir yıl erkene alınmasının, ‘değişim taleplerine’ verilen bir mesaj olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yapılan AK Parti il başkanları toplantısında sürpriz bir çıkış yaparak, büyük kongre sürecini sonbaharda başlatacaklarını açıklamıştı. AK Parti, en son 18 Ağustos 2018 tarihinde kongre yapmıştı. Normal şartlarda 2021 Ağustos ayında yapılması gereken büyük kongre süreci de 2020’de başlatılacaktı. Ancak, Erdoğan’ın bu kararı ile birlikte kongre süreci bir yıl erkene alındı ve Eylül veya Ekim ayı birlikte belde-ilçe kongrelerinin yapılacağı belirtildi. AK Parti yönetimi tarafından hazırlanacak kongre takvimi kısa süre içinde Cumhurbaşkanına sunulacak.
KABİNEYE ‘KÜÇÜK DOKUNUŞ’
AK Parti kaynaklarına göre, sonbaharda başlayacak büyük kongre sürecinden önce, kabine ve parti yönetiminde ‘küçük dokunuşlarla’ bir değişim yaşanacak. AK Parti kurmayları, bu değişikliklerin tartışmaların gündemden kalkmasından olabileceğine dikkat çekerek, “Kabine veya partide değişim olacaksa bile, Cumhurbaşkanı bunu hiçbir zaman bu tartışmalar sürerken yapmadı. Daha önceki uygulamaları da öyle. Ne zaman bu tartışmalar biter, o zaman adım atar. Bir gece ansızın değişimi görebiliriz” değerlendirmesini yapıyor.
TEŞKİLATLARDA BÜYÜK DEĞİŞİM
Kongre öncesinde kabine ve partide köklü bir değişim beklenmemesi gerektiğini ifade eden AK Parti kaynakları, teşkilattan-parti yönetimine kadar olan tüm kademelerdeki büyük değişimin kongrelerle gerçekleşeceği dile getiriyor. Büyük kongrenin önümüzdeki yıl Mayıs veya Haziran ayında yapılabileceği ifade edilirken, özellikle teşkilatlarda köklü değişiklikler yapılacağı ve AK Parti’yi 2023 seçimlerine taşıyacak kadroların getirileceği belirtiliyor. AK Parti yönetimi, 24 Haziran 2018 milletvekilli seçimlerinden bu yana, teşkilatların performansı ile ilgili değerlendirme raporu tutuyor. Bu raporlara dayanarak da özellikle vatandaşla ilişkisini kesen, Cumhurbaşkanının tarifi ile ‘Millete tepeden bakanlarla’ yollar ayrılacak.
DIŞARIDAN SEYREDENLER
AK Parti kurmayları, Cumhurbaşkanının sadece milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantıları ile yetinmeyip, hem STK’lar hem de diğer bazı toplum kesimlerinin görüşünü alarak, partideki değişim konusunda hazırlık yaptığını dile getiriyor. Büyük kongre takviminin erkene alınması ile birlikte, teşkilatlarda bir canlanma yaşanacağına dikkat çeken AK Parti kurmayları, “10 milyonun üzerinde üyemiz var, ama bunların sadece 5 bini aktif olarak çalışıyor. Teşkilatlarla uzun zamandır belli kişiler ve grupların hâkimiyeti var. Dışarıdan da bunları izleyen partililerimiz var. Dışarıdan seyredenleri teşkilatlara alarak ve üyelerimizin daha aktif çalışmasını sağlayacak şekilde değişimlerin olması hedefleniyor” dedi.
PAYLAŞ
GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlip’e her an girebiliriz Cumhurbaşkanı Erdoğan Fetönün anlaşamadığı Bir Tek Lider Vardı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Milletvekillerine Tepki “ Pasif Davranıyorsunuz” Aydın Kalkan: Bakan Beyin Toplantısına Davet Edilmemiz Şık Olmadı Babacan’ın Kuracağı Partinin Tarihi Kesinleşti Bakan Pakdemirli Tavuk Etininin Çamaşır suyu ile yıkanması olayına son noktayı koydu İyi Parti istifalarla sarsıldı CHP Kayseri’de İl Başkanını Seçti Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki Trafik Kazası Yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan Vekilleri Uyardı! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Operasyon Sinyali ELAZIĞ’DAKİ KAYSERİ İTFAİYESİ’NE BAKAN SOYLU’DAN TEŞEKKÜR Türkiye’den Misilleme Cumhurbaşkanı Erdoğan ; Esad’ın 35 Askerini Öldürdük Çin Koranavirisü kurbanlarını yakacak! Erdoğan Genel Başkanlığını bırakıyor Yeni Genel Başkan Tanıdık Bir İsim “2020 YATIRIMLARLA GEÇECEK” TALAS’TA HİZMET YAĞMURU Kabinede köklü değişiklikler olacak Teknokrat Bakanlar gidiyor BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN ANKARA TEMASLARI TBMM AB Karma Parlemento Komisyonu Başkanı Karayel ; Irkçı Yunan Vekile Hakettiği Ceza Verilmeli Çin’deki Vatandaşlarımız Yurda Giriş Yaptı Babacan Partisin Kuruluşunu Tekrar Erteledi İşte O Gerekçe! Trump’un Filistin’i Yok Etme Planına Destek veren Arap Devletleri Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Yeniden Düzenlendi ! BÜYÜKŞEHİR EKİBİ YENİDEN ELAZIĞ’DA
×